Evropská ekonomika

Inflace v eurozóně klesla na 6,1 procenta, je nejníže za déle než rok

Meziroční míra inflace v eurozóně v květnu klesla na hodnotu 6,1 procenta z dubnových sedmi procent. V rychlém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Tempo zdražování je nejpomalejší od loňského února. Před rokem v květnu činila inflace v zemích používajících euro 8,1 procenta. Hlavní podíl na inflaci mělo letos v květnu stejně jako v předchozích měsících zdražování potravin.

Česko v zimě splnilo cíl EU, spotřebu elektřiny ve špičce snížilo o 6,5 procenta

Česko během uplynulé zimy splnilo cíl EU na dosažení minimálně pětiprocentních úspor ve využití elektřiny v období spotřební špičky. Celková úspora ve vymezených časech činila od loňského prosince do letošního března ve srovnání s průměrem z předchozích let 6,5 procenta. Pokles byl patrný v každém měsíci od prosince do března. ČTK to řekl mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Jan Hamrník.

Kam za kulturou příští týden? Přinášíme tipy!

Chcete někam vyrazit během příštího týdne a něco nového se dozvědět nejen o Evropě? Přinášíme tipy na debatu o švédském předsednictví v Radě EU, přednášku o měnící se globalizaci, besedu o Evropě po roce od ruské invaze na Ukrajinu, nebo festival GHETTO FEST. Čtěte dál a dozvíte se bližší informace.

Ministři a ministryně financí přijali směrnici zamezující daňovým únikům a podvodům skrze kryptoaktiva

Ministři a ministryně financí států EU se dohodli v úterý 16. května v rámci Rady EU pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN) na obecném přístupu ke směrnici DAC8. Ta cílí na snížení rizika daňových podvodů a využívání kryptoaktiv jako bezpečné útočiště pro vyhýbání se daňovým povinnostem. Decentralizovaná povaha kryptoaktiv totiž v současnosti ztěžuje daňovou správu. Proto nově budou muset poskytovatelé služeb hlásit informace o transakcích kryptoaktiv. Dohoda je dalším příkladem toho, že EU má vedoucí postavení v zavádění globálních standardů. Českou republiku na zasedání v Bruselu zastoupil náměstek ministra financí Marek Mora.

Ukrajina letos dostala ze Západu už 16,7 miliardy USD pomoci na veřejné výdaje

Ukrajina v letošním roce od svých partnerů už obdržela finanční pomoc na úhradu veřejných výdajů ve výši 16,7 miliardy dolarů (360 miliard korun). Podle agentury Reuters to dnes řekl ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko na jednání s ministry financí a představiteli centrálních bank skupiny vyspělých ekonomik G7 a dalších zástupců dárcovských zemí. Ukrajině, která se už přes rok brání ruské invazi, podle Reuters hrozí, že jí v letošním roce bude na příjmové straně rozpočtu chybět 38 miliard dolarů (819 miliard korun).