Petr Pospíšil, Euroskop, 1.1.2018
Na konci roku 2017 skončilo půlroční předsednictví Estonska v Radě EU. Server Politico podrobným způsobem vyhodnotil, jaký posun byl díky iniciativě pobaltského státu v jednotlivých oblastech evropských politik dosažen. Jak hodnocení vyznívá? Tallinn dosáhl pozitivních výsledků v digitální oblasti, v problematice životního prostředí a ochrany klimatu či v energetickém sektoru.
Pobaltská země se předsednictví ujala poté, co se vedení Rady EU vzdala Velká Británie, zaneprázdněná doposud probíhajícím jednáním o vystoupení z EU. Tallinn si na počátku stanovil čtyři stěžejní priority. Jejich názvy zněly otevřená a inovativní ekonomika, bezpečná a spolehlivá Evropa, digitální Evropa s volným pohybem dat a inkluzivní a udržitelná Evropa.
Více o prioritách estonského předsednictví: zde. |
Digitalizace se stala středem zájmu evropských lídrů
Digitalizace byla očekávanou prioritou – odkazovalo na ni dokonce i oficiální logo předsednictví. V září Tallinn hostil digitální summit na vysoké úrovni, jehož se zúčastnily nejvyšší politické špičky členských zemí i unijních institucí. Významný posun byl zaznamenán v oblasti přeshraničního elektronického obchodnování a poskytování služeb i v telekomunikační reformě.
Státníci při digitálním summitu v Tallinnu v září 2017. Zdroj: čtk
Oproti původním předpokladům estonské předsednictví zaznamenalo též výrazné úspěchy v oblastech sociální politiky a zaměstnanosti, kde zprostředkovalo souhlas čelních představitelů na úpravě směrnice o vysílání pracovníků (Posted Workers Directive), shodu nad evropským pilířem sociálních práv či nad legislativním návrhem zajišťujícím, aby zboží a služby byly za rovných podmínek přístupny i postiženým osobám.
Významných počinů dosáhlo Estonsko rovněž v oblasti energetiky. Podařilo se mu mezi představiteli vlád členských zemí nalézt konsensus nad čtveřicí legislativních návrhů týkajících se obnovitelných zdrojů, přeshraničních toků elektřiny, hospodářské soutěže v energetickém sektoru a většího zapojení spotřebitelů. Kromě toho se Rada shodla i na pravidlech pro řešení rizik spojených s dodávkou elektřiny či na podmínkách regionální spolupráce. V prosinci letošního roku pak Rada dosáhla souhlasu s Parlament v otázce energetické efektivity budov.
V oblasti životního prostředí se agenda vyčerpala beze zbytku
Poslední oblastí, v níž je zcela jistě možné estonské angažmá označit za úspěšné, představuje životní prostředí a ochrana klimatu. Rada dosáhla ambiciózní reformy uhlíkového trhu, dohody ve věci stanovení cílových emisních limitů v sektorech nezahrnutých v systému emisního obchodování (Emission Trading System, ETS).
Posunu se dosáhlo i v lesnictví či využívání půdy, 18. prosince pak estonské předsednictví dosáhlo předběžné dohody se zástupci Evropského parlamentu ohledně čtyř legislativních návrhů, které tvoří balíček o odpadech. Cílové národní hodnoty emisí byly stanoveny i pro dopravu a zemědělskou činnost.
Server Politico angažmá estonského předsednictví v environmentální oblasti hodnotí velice pozitivně, dokladem čehož je i skutečnost, že poslední předběžně naplánovaná schůze Rady pro životní prostředí byla odvolána, neboť agenda byla vyčerpána.
Kde byl naopak posun nevýrazný? Bezpečnost či ochrana zdraví
Relativně úspěšné bylo estonské předsednictví i v oblastech obchodu a dopravy, naopak oblasti zdravotnictví a bezpečnosti jsou serverem Politico hodnoceny kriticky. Celé detailní hodnocení uveřejněné na zpravodajském serveru Politico si můžete přečíst zde.
Autor: Petr Pospíšil, Euroskop
Spolu s Eurocentrum České Budějov vás zveme na besedu s Janou Hybáškovou, která proběhne v pondělí 23. května v rámci Budějovického Majálesu. Jana Hybášková má za sebou velké množství zkušeností ze zahraniční politiky. Mezi státy, ve kterých působila na pozici velvyslankyně, nalezneme např.: Slovinsko, Katar, Kuvajt, Irák a Namibii. Její vyprávění je obohaceno i o zkušenosti z Evropského parlamentu, kde získala pozici předsedkyně Delegace pro vztahy s Izraelem. V letech 2011 – 2015 působila jako velvyslankyně EU v Iráku – byla první Češkou na takto vysoké diplomatické pozici EU. ... Zobrazit víceZobrazit méně
This content isn't available right now
When this happens, it's usually because the owner only shared it with a small group of people, changed who can see it or it's been deleted.