Aktuality

9. květen je Dnem Evropy: přinášíme tipy na online program oslav

Za první zásadní krok k evropské integraci je považována Schumanova deklarace francouzského ministra zahraničí Roberta Schumana navrhující 9. května roku 1950 založení Evropského společenství uhlí a oceli (ESUO). Toto společenství bylo první z řady nadnárodních evropských institucí, z nichž nakonec vznikla dnešní Evropská unie. Evropští představitelé rozhodli o zavedení svátku Dne Evropy na Milánském summitu v roce 1985.

Severské státy se shodly na pokračující podpoře Ukrajině

Severské evropské státy podporují snahu Ukrajiny stát se členem Evropské unie a NATO, a budou Kyjevu poskytovat politickou, finanční, humanitární a vojenskou podporu tak dlouho, jak bude třeba. Ve společném prohlášení to dnes uvedli vysocí…

Eurodesk Awards 2023: velký úspěch Eurocenter

V soutěži Eurodesk Awards 2023 se na národní úrovni umístily na předních oceněných místech projekty z pěti regionálních Eurocenter. Projekty se zaměřily na představení příležitostí nabízených EU pro mladé lidi a studenty. Oceněnými byli autoři projektů Martin Fišer z Eurocentra Liberec, Adéla Rypková z Eurocentra Ústí nad Labem, Nikola Pavlůsková a Aneta Kompérová z Eurocentra a Europe Direct Brno, Markéta Novotná z Eurocentra Karlovy Vary a Nikola Kalčíková z Eurocentra Plzeň.

Na zasedání ministrů a ministryň pro zemědělství byla potvrzena finanční pomoc státům zasaženým zvýšeným dovozem zemědělských komodit z Ukrajiny

Ministři a ministryně členských zemí EU zasedali v úterý 25. dubna v rámci Rady pro zemědělství a rybolov v Lucemburku. Na pořadu jednání byla certifikace pohlcování uhlíku, genomické techniky pro šlechtění rostlin, zvýšený dovoz zemědělských produktů z Ukrajiny, přísnější pravidla pro označování medu nebo společná zemědělská politika. Potvrzena byla příprava finanční pomoci sousedním zemím Ukrajiny ve výši 100 milionů EUR a případná finanční pomoc i ostatním státům EU nepřímo zasaženým zvýšeným dovozem ukrajinských zemědělských produktů. Českou republiku zastupoval na zasedání ministr zemědělství Zdeněk Nekula, který se mimo jiné pracovně sešel s komisařem pro zemědělství Stanislawem Wojciechowskim a s ministry zemědělství Slovenska a Polska, Samuelem Vlčanem a Robertem Telusem.