Fondy jsou nástrojem realizace evropské politiky soudržnosti. Jsou prostředkem pro snižování ekonomických a sociálních rozdílů mezi členskými státy a jednotlivými regiony. Evropská unie aplikuje striktní
pravidla pro získání finanční podpory ze svých fondů a zajišťuje, aby finance byly využity transparentním a odpovědným způsobem.
Fondy EU mají mnoho podob – granty (částečně financováno EU a členskými státy); dotace spravované národními a regionálními autoritami; půjčky. EU, či Komise, může sama napřímo financovat některé projekty, ovšem nejčastější podoba fondů je sdílená s členskými státy – do této kategorie spadají největší fondy v rámci Evropských strukturálních a investičních fondů.
Evropské strukturální a investiční fondy
Evropský fond pro regionální rozvoj (EFRR, ERDF)
Tento fond se soustředí na projekty v oblasti regionálního rozvoje, ekonomické změny, zvýšené soutěživosti a teritoriální
spolupráce napříč EU. Fundované projekty zahrnutý projekty typu modernizace ekonomických struktur, výzkumu a inovace, vytváření udržitelných pracovních pozic, ekonomického růstu a enviromentální ochrany.
Evropský sociální fond+ (ESF)
ESF se soustředí především na adaptaci pracovníků a firem v mezinárodním prostředí, vylepšení přístupu na pracovní trh, boj proti diskriminaci a podporu partnerství.
Fond soudržnosti (FS/CF)
Jako jediný fond poskytuje finanční podporu členským státům, jejichž HNP je nižší než 90 % evropského standardu. Finanční pomoc v rámci tohoto fondu může být pozastaveno rozhodnutím Rady, která tak odhlasovala
kvalifikovanou většinou.
Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EZFRV/EAFRD)
Tento fond se zaměřuje na rozvoj venkova, který je součástí druhého pilíře společné zemědělské politiky. Podporuje ekonomickou životaschopnost venkovských oblastí.
Evropský námořní, rybářský fond a akvakulturní fond (EMFAF)
EMFAF funguje od nového programového období 2021-2027 a podporuje společnou rybářskou politiku, námořní politiku EU a agendu EU pro mezinárodní správu oceánů. Podporuje inovativní projekty, které zajišťují, aby
financované projekty v této oblasti byly efektivně využívány.
Mezi další fondy EU patří:
· Fond solidarity Evropské unie (EUFS);
· Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci (EGF);
· Fond evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD);
· Azylový, migrační a integrační fond (AMIF);
· Evropský fond pro strategické investice (EFSI);
· Fond pro spravedlivou transformaci;
· Fond pro integrovanou správu hranic;
· Fond pro vnitřní bezpečnost;
· Evropský obranný fond.
V rámci pandemie covidu-19 byly založeny speciální iniciativy na podporu členských států a již existujících fondů, patří mezi ně NextGenerationEU.
NextGenerationEU
NextGenerationEU je dočasná obnova pro ekonomické a sociální ztráty po koronavirové pandemii. Jedná se o finanční příspěvky ve výši až 800 mld. eur. Skládá se z nástroje pro oživení a odolnost, pomoci na podporu oživení pro
soudržnost a území Evropy (REACT-EU).
V každé členské zemi EU je jiný systém správního členění. V roce 1988 vznikla pro statistické monitorování a analýzy ekonomické a sociální situace v jednotlivých regionech jednotná nomenklatura územních statistických jednotek (NUTS).
Podle počtu obyvatel existují tři hlavní úrovně regionálního členění území:
Úroveň |
Doporučený min.počet obyvatel |
Doporučený max.počet obyvatel |
NUTS I |
3 000 000 |
7 000 000 |
NUTS II |
800 000 |
3 000 000 |
NUTS III |
150 000 |
800 000 |
V České republice územněsprávní členění odpovídá úrovni NUTS III (kraje). Po vstupu do Evropské unie proto administrativně vzniklo osm organizačních jednotek NUTS II.
NUTS II – tyto tzv. Regiony soudržnosti odpovídají základní statistické jednotce pro výpočet ukazatele HDP/obyvatele, na základě níž se přiděluje podpora ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti.
-
Severozápad (kraje Karlovarský a Ústecký)
-
Jihozápad (Plzeňský a Jihočeský kraj)
-
Střední Čechy (Středočeský kraj)
-
Severovýchod (Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj)
-
Jihovýchod (kraj Vysočina a Jihomoravský kraj)
-
Střední Morava (Olomoucký a Zlínský kraj)
-
Moravskoslezsko (Moravskoslezský kraj)
-
Praha
Mapa regionů soudržnosti v ČR

Zdroj: http://www.strukturalni-fondy.cz
Autor: Euroskop, CDK, aktualizace srpen 2022