aktuality

Obyvatele EU i Česka nejvíce trápí růst životních nákladů, uvádí Eurobarometr

Rostoucí životní náklady jsou v současnosti největší starostí obyvatel Evropské unie i Česka. Pouze přibližně třetina lidí v EU je přesvědčena, že jejich vlády či evropský blok dělají dost pro zmírnění dopadů současných krizí. Vyplývá to z nového průzkumu Eurobarometr, který dnes zveřejnil Evropský parlament. Celková podpora EU mezi jejími obyvateli zůstává proti předchozím průzkumům bez velkých změn – za dobrou věc označilo členství své země v unii 62 procent obyvatel. Češi v této otázce patří s 51 procenty tradičně ke skeptičtějším národům.

Zdražování a růst životních nákladů trápí podle průzkumu 93 procent lidí v EU a 91 procent Čechů. V pořadí dalších palčivých témat se ale Češi od průměru unie liší. Zatímco v celé sedmadvacítce zemí považují více než čtyři pětiny lidí za další hlavní výzvy chudobu a sociální vyloučení či změnu klimatu, trápí v Česku tyto otázky méně lidí než migrace nebo možné rozšíření války z Ukrajiny do dalších zemí.

V EU je shodně 33 procent lidí spokojeno s tím, jak řeší růst životních nákladů vláda jejich země i celá unie. Mezi Čechy vláda přesvědčila 28 procent lidí, EU pak 31 procent.

Češi se k některým tématům staví odlišně něž zbytek unijního obyvatelstva

Výrazně odlišně od průměru EU vnímají Češi témata, která by měl s ohledem na současnou krizi přednostně řešit Evropský parlament. V celé unii lidé od europoslanců nejvíce žádají boj proti chudobě a sociálnímu vyloučení, starost o veřejné zdraví a opatření proti změně klimatu. Podle Čechů se mají zabývat nezávislostí EU v oblasti průmyslu a energetiky, obranou a bezpečností unie a budoucností Evropy.

Podle průzkumu roste počet lidí, kteří si nejsou jisti, zda se jejich životy v důsledku války na Ukrajině nezmění. V rámci celé EU je to 65 procent lidí, což je o čtyři procentní body více než při minulém dotazování. V Česku nevylučuje možné životní změny 78 procent lidí, což je nejvíce po Řecku, Kypru, Litvě a Slovensku.

Stabilně vysokou podporu mají opatření, která EU podniká v souvislosti s ruskou invazí, tedy protiruské sankce či pomoc Ukrajině. Schvaluje je 73 procent obyvatel unie a 67 procent Čechů.

62 procent obyvatel unie se k členství v EU staví pozitivně

Členství své země v EU považuje za dobrou věc 62 procent obyvatel unie. To je o tři procentní body méně než při jarním průzkumu, stále však jedna z nejvyšších hodnot za posledních 15 let. Dvě třetiny lidí vnímají členství své země jako důležité a podle 72 procent z něj má země prospěch. Jako prospěšné hodnotí členství Česka rovněž 72 procent jeho obyvatel. Za největší přínosy považují Češi nové pracovní příležitosti (38 procent), zachování míru a posílení bezpečnosti (37 procent) a posílení spolupráce mezi státy (35 procent).

Průzkum pro EP provedla společnost Kantar mezi 12. říjnem a 7. listopadem prostřednictvím rozhovorů s obyvateli všech členských zemí. Celkem odpovídalo přes 26 tisíc lidí, v Česku tisícovka.

Zdroj: ČTK, Euroskop.cz

Evropský rok dovedností

Evropský parlament včera, 30. března, přijal rozhodnutí o Evropském roku dovedností na období od května 2023 do května 2024. Cílem rozhodnutí je posílení kvalifikace pracovní síly a konkurenceschopnosti evropských podniků…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🇨🇿🇪🇺 České předsednictví zaznamenalo úspěchy i v Radě pro konkurenceschopnost. V otázce vnitřního trhu a průmyslu 🏗️ se #CZPRES soustředilo zejména na odolnost vnitřního trhu EU v krizích a udržení jeho otevřenosti ➡️ https://euroskop.cz/2023/02/17/uspechy-ceskeho-predsednictvi-v-oblasti-vnitrniho-trhu-a-prumyslu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.