Britský soud zakázal Skotsku referendum o nezávislosti bez souhlasu vlády

Skotsko nemůže uspořádat druhé referendum o nezávislosti bez souhlasu vlády v Londýně, rozhodl dnes britský nejvyšší soud. Podle agentury Reuters představuje verdikt neúspěch pro skotské nacionalisty, kteří plebiscit plánovali na příští rok. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová uvedla, že je rozhodnutím soudu zklamaná, bude ho ale respektovat.

V roce 2014 Skotové poměrem 55 ku 45 procentům odmítli odchod z více než 300 let staré unie s Anglií. Podle zastánců skotské nezávislosti ale pozdější vystoupení Británie z Evropské unie změnilo situaci natolik, že je nutné uspořádat nové referendum. Skotové se v hlasování o brexitu z většiny vyslovili proti vystoupení z EU.

Sturgeonová se zasazuje o vypsání dalšího referenda, které chce uspořádat 19. října 2023. Musí ale podle ní být zákonné a mezinárodně uznané. Britská vláda souhlas s novým referendem odmítá dát a tvrdí, že Skotové už v roce 2014 měli příležitost vyjádřit se k samostatnosti a odmítli ji. Hlasování o nezávislosti by se podle ní mělo uskutečnit jednou za generaci.

Sturgeonová v reakci na dnešní verdikt uvedla, že je rozhodnutím soudu zklamaná, míní ho však respektovat. Uvedla také, že zákon, který znemožňuje Skotsku určit si vlastní budoucnost bez souhlasu Londýna, odhaluje, že „jakákoliv představa o Spojeném království jako dobrovolném partnerství je mýtus“. Volání Skotska po nezávislosti podle ní nemůže být v demokracii umlčeno.

Zdroj: ČTK, Euroskop.cz

Sdílet tento příspěvek