Lagardeová: ECB musí dál zvyšovat úroky i když stoupá riziko recese

aktuality

Evropská centrální banka musí pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, i když roste pravděpodobnost recese v eurozóně. V rozhovoru s lotyšským zpravodajským serverem Delfi to dnes uvedla prezidentka ECB Christine Lagardeová. Zvyšováním úrokových sazeb se banka snaží zastavit růst spotřebitelských cen.

Inflace v eurozóně v říjnu stoupla na rekordních 10,7 procenta a je tak výrazně na dvouprocentním cílem ECB.

„Naším mandátem je cenová stabilita a my ho musíme naplňovat s využitím všech nástrojů, které máme k dispozici,“ řekla Lagardeová. Do značné míry tak zopakovala své poselství z minulého týdne. „Jsme odhodláni udělat vše, co je nezbytné, abychom inflaci vrátili zpět k našemu dvouprocentnímu cíli,“ uvedla. 

Úroková sazba se nedávno zvýšila o dva procentní body

ECB na posledních třech zasedáních měnového výboru zvýšila základní úrokovou sazbu celkem o dva procentní body. Trhy počítají s dalším zvyšováním, které by mělo v roce 2023 zvýšit hlavní úrok na tři procenta z nynějších 1,5 procenta.

„Cíl je jasný a my tam ještě nejsme,“ uvedla Lagardeová. Neupřesnila ale, na jaké úrovni by zvyšování úroků mohlo skončit. „V budoucnu nás čeká další zvyšování úrokových sazeb,“ připustila jen.

Odborníci přitom očekávají, že inflace v eurozóně zůstane nad dvěma procenty až do roku 2024. To zvyšuje riziko, že podniky a domácnosti začnou upravovat své chování, protože ztratí důvěru ve snahy ECB inflaci omezit, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK, Euroskop.cz

Sdílet tento příspěvek

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.