V Olomouci pokračoval cyklus regionálních akcí „Předsedáme Evropě“

Předsednictví České Republiky v Radě EU se pozvolna přehouplo do své druhé poloviny. Hovoříme o období, kdy na půl roku naše země určuje agendu a také priority Evropské unie. Nejen možnosti ale také víceré výzvy související s tímto unikátním úkolem, komunikujeme také v regionech.

V pondělí 3. října tak pokračovala série pravidelných akcí, jež se v průběhu podzimu konají v mnoha koutech ČR. Tematicky zaměřené události si kladou za cíl přenést CZ PRES 2022 co nejblíže k lidem. Na Horním náměstí byl pro návštěvníky i tentokrát přichystaný bohatý kulturní program. Návštěvníci si mohli vyzkoušet znalostní kvízy, ale k dispozici byly také kreativní aktivity pro nejmenší, včetně malování na obličej. Aktivity byly soutěžní, a probíhaly během celého odpoledne. Za úspěšné plnění zábavných úkolů, se udílely věcné ceny.

U jednotlivých stánků, jejichž součástí byly právě také zmíněné soutěže, měli občané možnost nahlédnout pod pokličku Českého předsednictví a také podebatovat o evropských tématech. Roli ČR v EU, výzvy současné doby a jejich řešení – to vše návštěvníci se zájmem diskutovali. Akci svým projevem zahájil Igor Blahušiak, ředitel Odboru komunikace o evropských záležitostech. Ve svém projevu pak poukázal na význam Předsednictví pro ČR, když vysvětlil příležitosti, které v sobě tato významná událost skýtá. Během Předsednictví se evropská témata jistě dostávají poněkud na výsluní, pokud se jedná o prostor ve veřejné debatě. Avšak Evropská unie tu je s námi stále, a výhody plynoucí ze členství v této mezinárodní organizaci spatřujeme běžně na každém kroku. V rámci projevu tak nechyběly velmi konkrétní zmínky pozitivních dopadů našeho členství – situace z každodenního života, které si návštěvníci mohli jednoduše představit.

Co Předsednictví znamená pro občany samotné a jakých příležitostí lze v průběhu těchto šesti měsíců využít? V čem je pro ČR toto období klíčové? A opravdu držíme pomyslné „kormidlo“ evropské politiky?  V duchu těchto otázek se poté nesl program také na stáncích.

V průběhu diskuze se zajímavými hosty na téma: „Digitální Evropa a kybernetická bezpečnost“ jsme se mohli dozvědět o současných hrozbách na síti, technikách hackerů i možných rizicích nezodpovědného chování. Hosté se zaměřili také na inovace a nastínili možný budoucí vývoj, například fenomén kolektivní virtuální reality. Návštěvníci samozřejmě získali i cenné rady, kde se v této oblasti vzdělávat, jak se na internetu chovat zodpovědně, jak snížit pravděpodobnost zneužití dat či rozpoznat potenciální hrozbu. O své postřehy a zkušenosti se podělila trojice osob nejpovolanějších v oboru, konkrétně Tomáš Krejčí (NÚKIB), Jaromír Novák (CZ. NIC a NIX.CZ) a také Pavel Schweiner (ÚPOL, projekt E-bezpečí).

Akce se zúčastnila celá řada partnerů, jejichž unikátní pohledy dotvářely mozaiku dimenzí CZ PRES. Kromě Úřadu vlády ČR a lokálního Eurocentra Olomouc tak byly přítomni: Eures, Europe Direct Olomouc, DZS, představitelé Kanceláře Evropského Parlamentu v ČR. Výše zmíněné subjekty byly ve vzájemném propojení neustále k dispozici zodpovědět dotazy návštěvníků a v rámci programu se návštěvníkům postupně představily.

Pozdější odpoledne i večer již tradičně patřily hudebním a kulturním vystoupením. Na podiu ve stínu historické radniční věže, návštěvníky nejprve přivítalo strhující představení skupiny VEM CAMARÁ CAPOEIRA. Skupina předvedla ukázku brazilského bojového umění, které představuje unikátní kombinaci tance, akrobacie a netradičního boje.

Následovalo vystoupení skupiny NĚCO CHYBÍ. Tato kapela nadějných talentů z nového Bydžova svůj styl klasifikuje coby alternativní pop/rock/ska s prvky rapu. Hlavní program následně gradoval v show známé indie pop rockové kapely Nebe. S Olomoucí jsme se tak loučili ve skvělé atmosféře.

Na bohatý program se však budete moci těšit také v dalších krajských městech. Připraveny jsou například diskuse o evropských tématech, kulturní vystoupení a již tradičně řada zábavných aktivit a soutěží pro děti i dospělé. Předsedáme Evropě – teď i ve Vašem regionu! A vy můžete být u toho!

Další zastavení nás čeká v pondělí 10. října moravské metropoli – Brně. Budeme se na Vás těšit od 13 hodin na Náměstí Svobody.

Leon Tóth

Přehled nelegální migrace do EU v roce 2023

Podívejte se na pravidelný přehled nelegální migrace do EU, který zpracovává agentura Frontex. V prvních dvou měsících roku 2023 se počet nelegálních překročení hranic zvýšil na 28 130, což je…

Webinář k výběrovým řízením do institucí EU

Diplomatická akademie MZV ČR pořádá dne 13. dubna 2023 jednodenní webinář zaměřený na přípravu pro české uchazeče na výběrová řízení do institucí EU. Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Odbor vzdělávání a…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🇨🇿🇪🇺 České předsednictví zaznamenalo úspěchy i v Radě pro konkurenceschopnost. V otázce vnitřního trhu a průmyslu 🏗️ se #CZPRES soustředilo zejména na odolnost vnitřního trhu EU v krizích a udržení jeho otevřenosti ➡️ https://euroskop.cz/2023/02/17/uspechy-ceskeho-predsednictvi-v-oblasti-vnitrniho-trhu-a-prumyslu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.