Přehled evropských vesmírných aktivit za červen 2022

Přinášíme vám přehled nejzajímavějších událostí z oblasti evropského vesmírného výzkumu za měsíc červen. Výzkum vesmíru a vývoj nových kosmických technologií nabývá v současné době stále většího významu. Evropská unie proto považuje kosmický výzkum za důležité téma a vynakládá velké úsilí na zdokonalování svých kapacit v této oblasti. Centrem těchto snah je Praha, kde sídlí Agentura EU pro vesmírný program (EUSPA). Spolu s agenturou EUSPA zajišťuje provoz evropských vesmírných programů Evropská kosmická agentura (ESA) – mezinárodní organizace, která sdružuje 22 evropských států včetně Česka a funguje na mezivládním principu. Její součástí jsou i nečlenské státy EU Norsko a Švýcarsko. Agentura provozuje kosmodrom v Kourou ve Francouzské Guyaně, odkud startují evropské rakety na oběžnou dráhu.

29.6.2022

Agentura pro bezpečnost leteckého provozu v Africe a na Madagaskaru ASECNA a agentura ESA podepsaly dohodu o rozmístění satelitního rozšiřujícího systému (SBAS) v oblasti služeb o rozloze více než 16,5 milionu km čtverečních. Tato evropská technologie, která umožňuje signálům satelitní navigace bezpečně navádět letadla na přistání na většině evropských letišť, se tak nyní začne používat i v Africe a Indickém oceánu.

ESA bude agentuře ASECNA poskytovat technickou podporu na základě evropské technologie EGNOS a pomocí satelitů Galileo. Počáteční uvedení systému do provozu se předpokládá od roku 2025.

23.6.2022

Společná mise agentury ESA a Japonské vesmírné agentury (JAXA) k planetě Merkur BepiColombo uskutečnila svůj druhý gravitační manévr u této planety a pořídila nové detailní snímky jejího povrchu. Do záběru se tentokrát dostala i známá pánev Caloris a kráter Neruda.

Sonda, která odstartovala v říjnu 2018, doputuje k Merkuru na konci roku 2025. Za tu dobu uskuteční u planety Merkur gravitačních manévrů celkem šest, díky čemuž se postupně dostane na její oběžnou dráhu. Cílem mise je zmapovat celý povrch planety v několika vlnových délkách a hledat vodní led v kráterech na pólech.

Záběr Merkuru ze sondy BepiColombo. Zdroj: ESA/ESA/BepiColombo/MTM.

22.6.2022

Evropská nosná raketa Ariane 5 ve verzi ECA+ opět úspěšně odstartovala s dvěma družicemi. Na přechodovou dráhu ke geostacionární dráze vynesla Ariane 5 z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně dvě družice – MEASAT-3d a GSAT-24.

Start rakety Ariane 5. Zdroj: ESA-CNES-Arianespace/CSG/JM Guillon.

21.6.2022

Agentura ESA podepsala dohodu o spolupráci s Evropskou vysílací unií, evropským sdružení převážně veřejnoprávních, ale i komerčních rozhlasových a televizních stanic, která Evropě umožní získat vedoucí postavení v oblasti poskytování mediálního obsahu a zároveň si uchovat svou technickou autonomii.

Klíčovou roli při umožnění bezproblémové a všudypřítomné konektivity v Evropě budou hrát telekomunikační satelity, které budou propojeny s technologií sítí 5G a 6G na Zemi.

19.-21.6.2022

Ve dnech 19. – 21. června proběhl v Praze 6. ročník konference o vesmírné bezpečnosti nazvaný „Space Security Conference – The Global Space Competition: Security, Markets and Sanctions“ pořádaný Pražským institutem bezpečnostních studií (PSSI). Mezinárodní konference, která sdružuje přední tvůrce vesmírné politiky, vysoké vojenské a civilní vládní úředníky, představitele průmyslu a významné zástupce nevládních organizací a akademické sféry, se uskutečnila v prostorách Černínského paláce pod záštitou ministerstva zahraničních věcí a dalších institucí a partnerů.

Konference se zúčastnil například Rodrigo da Costa, výkonný ředitel Agentury EUSPA, John F. Huth, důstojník obranné zpravodajské služby pro vesmír a counterspace z americké Defence Intelligence Agency, Scott Pace, bývalý výkonný tajemník americké Národní vesmírné rady a ředitel Institutu pro vesmírnou politiku na George Washington University. Reportáž z panelu konference, věnovanému vesmírným hrozbám, si můžete přečíst tady.

13.6.2022

Mise Gaia agentury ESA zveřejnila novou sérii poznatků, které získala o Mléčné dráze. Série dat obsahuje nové a vylepšené detaily téměř dvou miliard hvězd v naší galaxii, včetně chemického složení, hvězdných teplot, barev, hmotností, stáří a rychlosti, kterou se hvězdy pohybují směrem k nám nebo od nás (radiální rychlost). Mnoho z těchto informací bylo odhaleno prostřednictvím spektroskopie, kdy bylo světlo hvězd rozděleno na své základní barvy.

Cílem mise Gaia je vytvořit co nejpřesnější a nejúplnější vícerozměrnou mapu Mléčné dráhy. To astronomům umožní zrekonstruovat strukturu a dosavadní vývoj naší domovské galaxie miliardy let do minulosti a lépe porozumět životnímu cyklu hvězd a naší pozici ve vesmíru.

Autorka: Kristina Hubáčková, Euroskop.cz

Zdroj: ESA, EUSPA, Arianespace, Unsplash

Přehled evropských vesmírných aktivit za září 2022

Přinášíme vám přehled nejzajímavějších událostí z oblasti evropského vesmírného výzkumu za měsíc září. Výzkum vesmíru a vývoj nových kosmických technologií nabývá v současné době stále většího významu. Evropská unie proto…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

☄️🔭🚀 Zajímá vás, co se za poslední měsíc událo v oblasti evropského vesmírného výzkumu? Přečtěte si náš přehled evropských vesmírných aktivit ➡ https://euroskop.cz/2022/09/30/prehled-evropskych-vesmirnych-aktivit-za-zari-2022/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.