Evropská komise navrhuje přidělit první část makrofinanční pomoci Ukrajině ve výši 1 miliardy eur

Evropská komise dnes předložila návrh nového opatření makrofinanční pomoci ve výši 1 miliardy eur pro Ukrajinu, jež má tvořit první část mimořádného balíčku makrofinanční pomoci v celkové výši až 9 miliard eur. Ten byl oznámen ve sdělení Komise z 18. května 2022 a schválen Evropskou radou ve dnech 23.–24. června 2022.

Dnešní návrh je součástí mimořádného úsilí, které EU vyvíjí spolu s mezinárodním společenstvím s cílem pomoci Ukrajině řešit její bezprostřední finanční potřeby, jež jsou důsledkem nevyvolané a neodůvodněné agrese ze strany Ruska. Tato finanční pomoc doplní podporu, kterou již EU poskytla, včetně mimořádné půjčky makrofinanční pomoci ve výši 1,2 miliardy eur, jež byla vyplacena v první polovině tohoto roku. Společně by tak obě složky programu zvýšily objem celkové makrofinanční pomoci, jež byla Ukrajině od začátku války poskytnuta, na 2,2 miliardy eur, přičemž by mohly dosáhnout až 10 miliard eur, jakmile bude k dispozici celý balíček mimořádné makrofinanční pomoci Ukrajině.

Podle uvedeného návrhu bude makrofinanční pomoc Ukrajině poskytnuta ve formě dlouhodobých půjček za výhodných podmínek. Cílem je podpořit makroekonomickou stabilitu Ukrajiny a její celkovou odolnost v kontextu ruské vojenské agrese a z ní vyplývajících hospodářských výzev. Jako gesto vyjadřující solidaritu budou úrokové náklady z tohoto úvěru uhrazeny z rozpočtu EU. Stejně jako u všech předchozích úvěrů makrofinanční pomoci si Komise finanční prostředky půjčí na mezinárodních kapitálových trzích a převede výnosy za stejných podmínek Ukrajině. Půjčka bude ze 70 % jištěna prostředky vyčleněnými z rozpočtu EU.  

Komise Ukrajině uvedenou 1 miliardu eur urychleně poskytne, jakmile dnešní návrh schválí Evropský parlament a Rada a jakmile bude s ukrajinskými orgány podepsáno příslušné memorandum o porozumění a dohoda o půjčce.

Tato finanční pomoc doplňuje řadu dalších typů bezprecedentních podpůrných opatření, které EU v tomto kontextu přijala, jako je zejména poskytnutí humanitární, rozvojové a obranné pomoci, dále pozastavení veškerých dovozních cel na ukrajinský vývoz na jeden rok a jiné iniciativy v oblasti solidarity, např. řešení překážek v dopravě, aby bylo možné zajistit vývoz, zejména obilovin.

Zdroj: Evropská komise

Sdílet tento příspěvek