aktuality

EU chystá pro Ukrajinu půjčku devět miliard eur i fond dlouhodobé pomoci

Evropská komise včera navrhla poskytnout Ukrajině půjčku ve výši devět miliard eur (222,3 miliard korun) na pokrytí okamžitých veřejných výdajů. Exekutiva Evropské unie zároveň plánuje zřízení patrně výrazně většího zvláštního fondu, který má pomoci hradit poválečnou obnovu země. Brusel si peníze hodlá vypůjčit na finančních trzích, což musí nejprve schválit členské státy, které mají za úvěr ručit.

Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu potřebuje ruskou invazí decimovaná země zhruba pět miliard eur měsíčně na platy a chod institucí. Část peněz mají podle dřívějších slibů poskytnout Spojené státy, zapojit by se mělo i Japonsko. Evropský blok je podle komise připraven pro nejbližší měsíce přispět nejvyšší částkou. Navýší tak zhruba 4,1 miliardy eur poskytnuté od začátku invaze v podobě makroekonomické, krizové či humanitární pomoci. Další dvě miliardy již EU uvolnila na nákup zbraní pro Kyjev.

„Jsme také připraveni hrát vůdčí roli v mezinárodním úsilí o rekonstrukci, abychom pomohli obnovit demokratickou a prosperující Ukrajinu,“ řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová k plánu vytvořit dlouhodobý fond obnovy. Poválečné náklady experti odhadují výrazně výše než okamžité potřeby, řádově by mohlo jít až o biliony eur.

Komise v tomto hodlá navázat na první společnou půjčku EU, která umožnila vytvořit fond obnovy po pandemické krizi obsahující 800 miliard eur. O směřování peněz z nového balíku, jehož výše dosud není známa, má přímo rozhodovat Ukrajina, EU jej však chce podmínit prováděním demokratických reforem a respektováním právního státu.

Zdroj: Euroskop, čtk

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

5 km běh přátelství ve dvojici 🏃‍♂️🏃‍♀️ startuje už zítra! Registrace jsou stále otevřené, tak nezmeškejte šanci být součástí této skvělé akce na začátku českého předsednictví EU.

Více: bit.ly/3IippzX

------

5k friendship run in pairs 🏃‍♂️🏃‍♀️ starts tomorrow! Registration is still open, so don't miss your chance to be a part of this amazing event at the beginning of the Czech EU Presidency.

More: bit.ly/3yvXUzo
... Zobrazit víceZobrazit méně

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.