Benátky

Debata v rámci příprav na české předsednictví: Turismus po pandemii

Epidemie covid-19 negativně poznamenala cestovní ruch po celém světě. Před týdnem česká lázeňská města prohlásila, že jejich situace je co se týče návštěvnosti špatná a turisté se stále nevracejí. V jakém stavu je turismus po pandemii? Má stoupající tendenci vracející se k normálu, tak jak jsme byli zvyklí před dvěma lety, či je cesta k návratu před pandemií stále dlouhá? Co pozitivního nám tato krize přinesla? A jaké má cestovní ruch vyhlídky do budoucna?

Online diskuze pořádané Eurocentrem Karlovy Vary se na toto téma v roli odborníků zúčastnili ředitel agentury CzechTourism Jan Herget, náměstek hejtmana a zastupitel Karlovarského kraje pro oblast cestovního ruchu, lázeňství a UNESCO Vojtěch Franta a proděkan pro studijní a pedagogické záležitosti Fakulty ekonomické Západočeské univerzity v Plzni Jan Tlučhoř. Debatu moderoval Vladimír Keblúšek, bývalý redaktor České televize, TV Nova a Z1.

Současný stav cestovního ruchu v Karlovarském kraji

„Karlovarský kraj z pohledu podnikatelů a ubytovatelů jednoznačně nejvíce trápí nedostatek turistů, kteří města navštěvovali před pandemií,“ představil na úvod současnou situaci Vojtěch Franta. Pozvolný návrat k normálu podle něj nedokáže vykompenzovat to, v jaké ekonomické situaci se podnikatelé nacházejí. Co bylo jednoznačným přínosem, je dle Franty iniciativa lázeňských voucherů, kterou spustilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR ve spolupráci s CzechTourism, městem Karlovy Vary a Karlovarským krajem. Dále je zapotřebí vykrýt mezeru po tradiční klientele, kterou v Karlových Varech z velké části tvořili ruští občané. Snaha o oslovení nových návštěvníků může být zaměřena na Německo jako na náš sousední region či na Blízký východ, v druhé řadě například na Polsko či Dánsko.

Jan Tlučhoř popsal stav turismu po pandemii jako přesunutí se z jedné krize do další. V souvislosti s orientací na německou klientelu upozornil, že v Německu covidová opatření trvala déle než v ČR. Její obyvatele, a to především starší generaci navštěvující lázeňské komplexy, může stále doprovázet nejistota a obavy z cestování.

Cestovní ruch jako udržitelné průmyslové odvětví

Po celém světě se vede otevřená diskuze ohledně omezování turismu, aby destinace nebyly přehlcené tak, jako před pandemií. S tímto tvrzením všichni hosté debaty nesouhlasí. Cestovní ruch je udržitelné a dlouhodobě ekologické průmyslové odvětví, které má podle ředitele agentury CzechTourism potenciál tvořit značnou část státního rozpočtu.

Vojtěch Franta z pohledu Karlovarského kraje dodal, že bychom se měli snažit o podporu cestovního ruchu v zájmu rozvoje regionů a lokalit. V tomto ohledu je dle jeho slov výjimečné například Rakousko, které je schopno z cestovního ruchu udělat téměř 7 % příjmu státního rozpočtu. Podle Franty bychom se tím měli inspirovat.

Z jakých destinací přilákat novou klientelu?

Otázkou však zůstává, zda je kraj připraven na otevírání nových trhů a zda je ochoten lákat turisty ze vzdálených destinací. Dle Jana Hergeta představuje prioritu zaměření se na domácí trh, přesto je například arabská klienta tou nejrychlejší a nejsnadnější alternativou k Rusku: „Pokud se koukneme po celém světě, tak arabská klientela je jednou z posledních, která uznává a ocení tradiční lázeňství, přes léto hojně opouští svou zemi vzhledem k extrémním teplotám, zároveň je zde obrovská poptávka po cestování.“

Karlovarský kraj již v současnosti s touto klientelou pracuje a je na ni připraven, například v Léčebných lázních Jáchymov. Vojtěch Franta dodal, že je zapotřebí vítat všechny klienty bez rozdílů, stejně tak mít portfolio klientů co nejpestřejší a nezaměřovat se pouze na jednu klientelu.

Nástup digitalizace v oblasti turismu

Covidová pandemie urychlila spoustu procesů včetně digitalizace, a to ve všech odvětvích. U cestovního ruchu tomu nebylo jinak, jak potvrdil i Jan Tlučhoř. To můžeme pozorovat např. na možnosti navštěvovat virtuální prohlídky či provádět bezkontaktní odbavování a rezervace ze strany klientů. V rozvoji digitalizace se plánuje i nadále pokračovat, v některých oblastech ovšem stále zůstává zapotřebí primárně lidský kontakt, například v lázeňství.

Toto tvrzení potvrdil a doplnil Vojtěch Franta: „Především bychom měli pracovat s daty, která nám často o lokalitě chybí. My se snažíme s daty, která posbíráme, pracovat aktivně. Od března se nám podařilo spustit živý přenos toho, jakým způsobem jsou upravovány a jak vypadají běžecké trasy v Krušných horách. V tomto bychom chtěli pokračovat i nadále.“ Díky podobným nástrojům je rovněž možné živě sledovat aktuální přehled kulturních a sportovních akcí.

Co nás covid v rámci turismu naučil do budoucna?

Na závěr debaty Jan Herget shrnul pozitiva, která nám tato těžká krize přinesla. Jsou mezi nimi například sjednocení podnikatelů v době covidu, skoková digitalizace, která jednoznačně pomůže cestovnímu ruchu, a možnosti pro české cestovatele, aby mohli objevovat krásy naší krajiny. Dle Vojtěcha Franty nám covid především ukázal, že je smysluplné cestovat i na krátké vzdálenosti.

Autor: Lucie Hejnová, psáno pro Euroskop; Pixabay.com

Zasedání ministrů pro energetiku

V úterý 28. března proběhlo první řádné zasedání Rady TTE ve formátu ministrů pro energetiku během švédského předsednictví. Ministři se shodli na prodloužení nouzového nařízení, které cílí na snížení poptávky po…

Přehled nelegální migrace do EU v roce 2023

Podívejte se na pravidelný přehled nelegální migrace do EU, který zpracovává agentura Frontex. V prvních dvou měsících roku 2023 se počet nelegálních překročení hranic zvýšil na 28 130, což je…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🇨🇿🇪🇺 České předsednictví zaznamenalo úspěchy i v Radě pro konkurenceschopnost. V otázce vnitřního trhu a průmyslu 🏗️ se #CZPRES soustředilo zejména na odolnost vnitřního trhu EU v krizích a udržení jeho otevřenosti ➡️ https://euroskop.cz/2023/02/17/uspechy-ceskeho-predsednictvi-v-oblasti-vnitrniho-trhu-a-prumyslu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.