Dnešní okénko adventního kalendáře: Tipy na vánoční bruslení

21.12.2021
Euroskop

K Vánocům a adventnímu času v evropských metropolích neodmyslitelně patří bruslení. Kam si můžete za doprovodu koled a aromatu svařeného vína přijít zabruslit?

Bruslení na ledu představuje evropský vynález a tradici, jejíž vznik se datuje do doby vzdálené více než čtyři tisíce let v jižním Finsku. Bruslení mělo usnadnit pohyb na ledovém povrchu. Brusle do podoby, která se přibližuje současné, zdokonalili Holanďani ve 13. a 14. století. V současné době se nejoblíbenější a nejproslulejší ledové plochy v Evropě nacházejí před vídeňskou radnicí, ve Štrasburku či v Paříži u Hotel de Ville. Nezapomenutelný zážitek skýtá rovněž bruslení na švýcarském jezeře Jura či v britské metropoli u Tower of London. Více viz zde.

Kde si můžete zabruslit v českém hlavním městě? V centru Prahy jsou v provozu veřejná kluziště Na Františku, na Ovocném trhu či v parku Grébovka. Na Smetanově nábřeží je k dispozici kluziště Čapadlo a zabruslit si můžete zajít i v Riegrových sadech, pod žižkovskou věží či na Letné. Několik veřejných kluzišť lze nalézt i v širším centru Prahy, na Smíchově nebo na Vypichu. Kluziště během prosince vyrostla i u některých pražských obchodních center – na Chodově, Pankráci a Černém Mostě. Kompletní přehled včetně provozní doby pražských veřejných kluzišť zde.

Veřejné bruslení v adventním čase se ovšem rozhodně neomezuje pouze na Prahu. Zabruslit si za zvuku koled pod širým nebem můžete ve většině krajských městech. Například v Brně se bruslí na Moravském náměstí či za Lužánkami, v Ostravě na Masarykově náměstí a v Českých Budějovicích na náměstí Přemysla Otakara II. u Samsonovy kašny. Bruslí se též na pardubickém závodišti, dále na Masarykově náměstí v Jihlavě a na Dolním náměstí v Olomouci.

Tak obujte brusle a pojďte si vychutnat pravou vánoční atmosféru!

Autor: Euroskop

Tradice půlnoční

23.12.2021 Euroskop Půlnoční mše nebo vigilie je křesťanská bohoslužba, která se koná v předvečer významného svátku – vánoční půlnoční tedy v předvečer svátku Narození Páně, na Štědrý den o půlnoci.…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🏛️ V Brně začalo modelové zasedání institucí EU ➡️ Celkem 50 středoškolských studentů z ČR a Slovenska čeká čtyřdenní program skládající se ze simulace legislativního procesu EU a diskusí s odborníky na různá témata spojena s evropskými záležitostmi 🇪🇺

https://euroskop.cz/2023/01/26/v-brne-zacalo-modelove-zasedani-instituci-eu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.