Evropský parlament se chystá schválit změny společné zemědělské politiky

23.11.2021
Euroskop, ČTK

Poslanci Evropského parlamentu dnes podle očekávání schválí hlavní body reformy společné zemědělské politiky (SZP), která vstoupí v účinnost v roce 2023. Chystané změny usilují mimo jiné o větší šetrnost k životnímu prostředí, zajištění větší transparentnosti v přidělování unijních dotací a zvýšení připravenosti zemědělského sektoru na případné krize či výkyvy na trhu. Na půdě Evropského parlamentu se dnes rovněž bude debatovat o situaci v Bělorusku a migrační krizi na polsko-běloruských hranicích.

Vlády členských zemí mají v rámci nových pravidel vyčleňovat minimálně čtvrtinu prostředků z přímých dotací na ekologické zemědělství. V rámci takzvaných ekoschémat takto půjde získat peníze na zkvalitňování půdy, zadržování vody v krajině či podporu rozmanitosti druhů.

Minimálně deset procent přidělených prostředků má plynout malým a středním podnikům a tři procenta mladým zemědělcům. Dobrovolné bude pro členské státy zastropování dotací podle velikosti podniků.

Reforma má také mimo jiné zajistit lepší dohled nad pracovními podmínkami zaměstnanců v zemědělství. Zavedení stálé krizové rezervy má umožnit pomoc farmářům v případě nestability trhů.

Debata o Bělorusku se zaměří na bezpečnostní a humanitární aspekty současné migrační krize na hranicích Běloruska s Polskem a pobaltskými zeměmi. Jednání se zúčastní i šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Autor: Euroskop

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. Programové menu tento týden zahrnuje akce o životním prostředí, výzkumu

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
17 h
Euroskop.cz

Věda, výzkum a inovace jsou klíčovými tématy pro Jihomoravský kraj. Zásadními jsou v tomto směru vysoké školy i výzkumná centra. Počet firem realizující vlastní výzkum a vývoj řadí Jihomoravský kraj do popředí v rámci celé České republiky. Jaké jsou výzvy v této oblasti, kterým čelí výzkumníci Jihomoravského kraje/ČR? Jaká je naše pozice ve srovnání s ostatními členy EU? Jaké budou priority v této oblasti během předsednictví České republiky v radě EU? Právě o tom a o dalších otázkách spojených s výzkumem, vývojem a inovacemi budou dnes diskutovat naši hosté z akademické sféry i praxe! ... Zobrazit víceZobrazit méně

Jak je na tom česká krajina? Jaké výzvy před námi stojí v oblasti její ochrany? A jaké konkrétní projekty se realizují proto, abychom byli schopni čelit změně klimatu? Přečtěte si reportáž z předposlední debaty k #CZPRES organizované Eurocentrem Olomouc ⤵️ https://euroskop.cz/2022/05/15/debata-v-ramci-priprav-na-ceske-predsednictvi-ochrana-lesu-vod-a-tradicni-ceske-krajiny/1

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.