The Government Discussed Changes in Anti-epidemic Measures

25.10.2021
Office of the Government

At an extraordinary meeting on Wednesday, 20 October 2021, the government of Andrej Babiš discussed the tightening of anti-epidemic measures in connection with the growing number of new Covid-19 infections.

The government discussed changes in the anti-epidemic measures prepared by the Ministry of Health in connection with the growing wave of the Covid-19 epidemic. From 25 October, the requirement to wear a respirator in all indoor areas of buildings, including workplaces, will be reintroduced, with specified exceptions, e.g. for teaching staff during lessons or for employees who are alone in the workplace.

From 1 November, operators of restaurants, clubs, discos and other similar establishments will be obliged to check the proof of OTN, i.e. whether customers have a valid test, have been vaccinated or have a certificate of being past Covid-19. The period of validity of the tests will also be reduced – the antigen test will now be valid for 24 hours only, the PCR test for 72 hours. At the same time, the ministry decided to limit reimbursement for SARS-CoV-2 preventive tests. Only persons under 18 years of age, persons who are cannot be vaccinated due to a medical condition and persons who have received at least one dose of vaccination will now be entitled to a free test (RAT test for antigen every seven days and two PCR tests per calendar month).

At the same time, the age limit for children who do not have to provide the proof of OTN is increased from six to twelve years, and if it is an organised sports competition, the age limit is increased to 18 years.

Autor: Office of the Government

EU± // Evropská digitální agenda

Digitální ekonomika je jednou z nejrychleji se rozvíjejících oblastí lidské činnosti. Pandemie covidu-19 z tohoto hlediska hrála zásadní roli a je vysoce pravděpodobné, že přechod do virtuálního světa bude nadále

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

👉 Již v sobotu se od 17:30 v prostorách Fakulty sociálních studií v Brně uskuteční akce s názvem Česko tváří Evropy: veřejná diskuse k předsednictví České republiky v Radě EU. Pozvání do diskuse přijali:
➡ Michaela Šojdrová, poslankyně Evropského parlamentu
➡ Markéta Pitrová, docentka na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií na FSS MU
➡ Jan Jakovljevič, Oddělení pro komunikaci předsednictví ČR v Radě EU

Těšíme se na vás spolu s Kancelář Evropského parlamentu, Europe Direct Brno, Eurocentrum Brno a Evropské příležitosti pro mladé!
... Zobrazit víceZobrazit méně

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.