Johnson na výroční konferenci konzervativců slíbil přebudování britské ekonomiky

07.10.2021
Euroskop, ČTK

Británie mění směr a podobu svého hospodářství, země se přestane spoléhat na levnou importovanou pracovní sílu, prohlásil včera premiér Boris Johnson. Britská ekonomika takovou změnu dlouho potřebovala, poznamenal šéf kabinetu na závěr výroční konference své vládní Konzervativní strany v době, kdy se Britové potýkají mimo jiné s nedostatkem pohonných hmot.

„Nevrátíme se ke stejnému nefunkčnímu modelu s nízkými mzdami, nízkým růstem, nízkou kvalifikací a nízkou produktivitou – což umožnila a podporovala nekontrolovaná imigrace,“ pronesl před delegáty strany Johnson. „Pouštíme se nyní do změny směru, kterou britská ekonomika dlouho potřebovala,“ dodal šéf britské vlády.

Britský ministerský předseda vystoupil s projevem na stranické konferenci v době, kdy se země potýká s nedostatkem pohonných hmot, na některých místech chybí produkty v regálech supermarketů a lidé se obávají rostoucích životních nákladů.

Britské dodavatelské řetězce narušil nedostatek řidičů kamionů, částečně způsobený odchodem evropských pracovníků, kteří opustili zemi po brexitu nebo v době pandemie covidu-19. Po více než týdenních problémech se zásobováním pohonnými hmotami vláda tento týden povolala za volanty cisteren vojáky.

Uvedla také, že vydá až 5500 krátkodobých víz pro zahraniční řidiče kamionů. O ty si zatím zažádalo jen 127 zájemců, oznámil v úterý Johnson. Jeho vláda se snaží tlumit kritické hlasy, podle nichž je nedostatek řidičů důsledkem odchodu Británie z Evropské unie. Johnson už v úterý prohlásil, že se „neobává“ toho, co je podle něj krátkodobý nedostatek pracovních sil a růst cen, poznamenal server BBC News.

Podle agentury AP vyvedla britskou ekonomiku z rovnováhy pandemie covidu-19 společně s brexitem, který obyvatelům EU ztížil možnost pracovat ve Spojeném království. Ačkoliv situace není tak zlá jako v letech 1978-1979, kdy tisíce stávkujících pracovníků ochromily základní služby, Británie prožívá nejrozsáhlejší narušení ekonomiky za poslední roky, poznamenala AP.

Johnson včera zároveň obhajoval přísnou imigrační politiku konzervativců, přičemž vyzdvihnul, že se Británie otevřela desítkám tisíc obyvatelům Hongkongu a afghánským uprchlíkům. Lidé by však podle něj měli přicházet do Británie legálně.

Podle britských médií si zároveň rýpnul do brexitového vyjednávače za EU a jednoho z kandidátů na post francouzského prezidenta Michela Barniera. „Není to ironie, že dokonce i ve francouzské politice je přední středopravicový politik, který vyzývá k referendu o EU? Kdo nyní volá po tom, aby Francie ‚reprendre le controle‘ (převzala kontrolu)? Je to starý dobrý Michel Barnier,“ prohlásil Johnson s odkazem na někdejší slogan zastánců brexitu. Barnier na počátku září vyzval, aby se ve Francii uskutečnilo referendum „o otázce imigrace“ a aby Francie získala „zpět svou suverenitu“ a nepodléhala dál rozsudkům unijních soudů.

Autor: Euroskop

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🛥️🛟 Bezpečnost na moři je jednou z hlavních priorit evropského námořního sektoru. Mnohé z nových technologií, které pomáhají dále zajistit bezpečnost cestujících a posádek, se spoléhají na data a služby generované vesmírným programem EU. Více zde ➡️ https://euroskop.cz/2022/08/12/evropska-spoluprace-pri-zajistovani-bezpecnosti-namorni-dopravy/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.