Státy EU podpořily znovuzvolení Tedrose do čela WHO

24.09.2021
Euroskop, čtk

Početná skupina států Evropské unie podpořila kandidaturu stávajícího šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse na další mandát v čele této agentury OSN. Podle agentury AFP ho podpořilo zhruba 20 států EU, agentura Reuters mluví o nejméně 17 státech. Výrazná podpora ze strany zemí EU je překvapivá, pozorovatelé očekávali, že současný šéf WHO se bude moci spolehnout hlavně na podporu z Afriky.

Členské státy WHO měly čas do dnešních 18 hodin SELČ na podání kandidatury na příštího generálního ředitele. Podle agentury AFP není jasné, zda některá země podpořila jiného kandidáta, než je Tedros. Dopisy s oficiálními kandidaturami WHO otevře 1. října a seznam kandidátů zveřejní až několik týdnů poté.

Kandidaturu stávajícího šéfa výrazně podpořilo Německo

Na ostatní členské země zřejmě zapůsobilo středeční oznámení Německa, že Tedrose navrhlo na další mandát v čele WHO. Berlín také vyzval členské země, aby učinily totéž. Podle diplomatických zdrojů kandidaturu stávajícího šéfa podpořily mimo jiné Francie, Španělsko, Rakousko či Portugalsko, informovala agentura AFP.

Podle agentury Reuters se Tedros může spoléhat na hlasy afrických zemí, které zřejmě nenavrhly žádného alternativního kandidáta. Stávající šéf WHO je prvním Afričanem, který zastává tuto funkci. Tedros má napjaté vztahy s vládou Etiopie, odkud pochází. Africká země šéfa WHO kritizovala za to, že využívá své funkce, aby kritizoval a zasahoval do dění v etiopském regionu Tigraj, kde se Tedros narodil a proti kterému centrální vláda v Addis Abebě podniká od loňska vojenské tažení.

Vztahy WHO s USA se zlepšily po nástupu Bidena

Bývalý etiopský ministr zdravotnictví také po vypuknutí pandemie covidu-19 čelil kritice ze strany administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle ní šéf WHO vycházel příliš vstříc požadavkům Číny. Vztahy Tedrose s USA se ale zlepšily s příchodem nového prezidenta Joea Bidena.

Tedros je ve funkci od roku 2017. Etiopan se stal celosvětově známou osobností vzhledem k tomu, že ho ve funkci zastihla pandemie covidu-19. O novém šéfovi WHO budou členské státy hlasovat v květnu příštího roku.

Autor: Euroskop

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🛥️🛟 Bezpečnost na moři je jednou z hlavních priorit evropského námořního sektoru. Mnohé z nových technologií, které pomáhají dále zajistit bezpečnost cestujících a posádek, se spoléhají na data a služby generované vesmírným programem EU. Více zde ➡️ https://euroskop.cz/2022/08/12/evropska-spoluprace-pri-zajistovani-bezpecnosti-namorni-dopravy/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.