V Aténách se sešli vysocí činitelé středomořských států EU

20.09.2021
Euroskop, čtk

Klimatické změny, ale také problematika migrace, především pak v souvislosti s vývojem v Afghánistánu, či spory Řecka a Kypru s Tureckem patřily mezi hlavní body jednání vysokých představitelů devíti středomořských států EU, které se konalo v pátek 17. září v Aténách. Informovala o tom agentura AP.

Úřady během jednodenního setkání zakázaly v řecké metropoli demonstrace a velká veřejná shromáždění. Na setkání nazvaném EUMED 9 se sešli šéfové států a vlád Španělska, Francie, Itálie, Malty, Řecka a Kypru, Slovinska a Chorvatska. Portugalsko do Atén vyslalo ministra zahraničí a jednání se zúčastnila také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Představitelé řešili klima, sucho a lesní požáry

Prvním bodem na jednání byly klimatické změny s ohledem na letošní sucho, které v celém Středozemí provázely ničivé lesní požáry. Obzvlášť těžce postiženou zemí bylo Řecko, kde nejhorší vlna veder za celá desetiletí rozdmýchávala stovky lesních požárů.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis připisuje vinu za požáry stoupajícím globálním teplotám. Jeho vláda následně vytvořila ministerstvo pro klimatické změny a slíbila, že adaptace na měnící se klimatické podmínky bude její prioritou.

Činitelé chtějí větší spolupráci proti klimatické změně

Na závěr setkání vydali představitelé společné prohlášení, ve kterém se zavázali rozšířit spolupráci proti klimatickým změnám. Vyjádřili také přesvědčení, že je třeba přijmout naléhavé a ambiciózní akce na národní, regionální i místní úrovni.

„Je to rozhodně správný krok ve správnou chvíli, protože jsme všichni svědky toho, jak klimatické změny značně ovlivňují středozemní oblast,“ řekla von der Leyenová.

Na programu byla i problematika migrace

Dalším důležitým bodem jednání byla migrace; Řecko, Itálie, Španělsko a Malta leží na hlavních cestách, které používají pašeráci, aby dostali běžence do zemí Evropské unie.

S ohledem na nedávné události v Afghánistánu dalo Řecko jasně najevo, že ještě více zpřísní svůj postoj vůči migraci. Už začalo posilovat zabezpečení hranic s využitím moderních technologií i posílením hlídek na souši i na moři.

Autor: Euroskop

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. V nabídce tentokrát převažují akce o energetice a Zelené dohodě

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. Programové menu tento týden zahrnuje akce o životním prostředí, výzkumu

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.