14.09.2021
Euroskop, ČTK
Cesta Srbska a dalších zemí západního Balkánu do Evropské unii bude ještě dlouhá. Je však v „geostrategickém zájmu“ unie, aby členství dosáhly. Po setkání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem to včera v Bělehradu uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.
„Před Srbskem a celým regionem je dlouhá cesta, než se stanou členskými státy EU, což je náš společný cíl,“ citovala kancléřku srbská veřejnoprávní televize a rozhlas RTS. „Musíme mít na paměti, že je v geostrategickém zájmu, aby tyto země byly přijaty do EU,“ uvedla. Podle ní je totiž region předmětem zájmu „dalších částí světa“, čímž patrně myslela Rusko, Čínu či Turecko.
Šestice západobalkánských států – kromě Srbska též Albánie, Bosna, Černá Hora, Kosovo a Severní Makedonie – shodně usiluje o vstup do EU, která perspektivu členství nabízí po splnění přístupových podmínek a po důkladných reformách. Prakticky všechny tyto země vykazují více či méně závažné nedostatky v oblasti dodržování demokratických standardů, vlády práva či boje s korupcí a organizovaným zločinem.
Merkelová v této souvislosti vyzvala Srbsko a další země, aby nadále „směřovaly k právnímu státu a k pluralitní společnosti“. Připustila také, že v některých ohledech se unii spíše vzdalují, než aby se jí přibližovaly.
Po rozhovorech s Vučičem má Merkelová na programu setkání s vybranými představiteli občanské společnosti z celého regionu. Dnes se přesune do Albánie, kde má kromě setkání s premiérem hostitelské země Edim Ramou v plánu jednat s vrcholnými představiteli všech šesti západobalkánských států.
Jedná se o rozlučkovou cestu kancléřky po západním Balkánu. Ve volbách do Spolkového sněmu 26. září Merkelová nekandiduje a po 16 letech v čele německé vlády se chystá odejít z politiky.
Autor: Euroskop
Již v roce 2021 předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová při pravidelném projevu o stavu Evropské unie představila cíl ustavit Evropský akt o čipech. Plán byl potvrzen 8. února 2022. Unie vidí digitální trh jako sektor, do kterého je potřeba investovat. A právě bodem, na který se Unie bude zaměřovat nyní, jsou čipy (polovodiče). Ty jsou obsaženy v produktech od malých mobilů, přes elektrické skútry až po některé továrny. Von der Leyenová připouští, že digitální trh bez čipů neexistuje. Přečtěte si naši analýzu k Aktu o čipech ➡️ euroskop.cz/2022/05/24/akt-o-cipech/ ... Zobrazit víceZobrazit méně
Akt o čipech - Euroskop
euroskop.cz
Již v roce 2021 předsedkyně Evropské komise (Komise) Ursula von der Leyenová při pravidelném projevu o stavu Evropské unie (EU, Unie) představila cíl ustavit Evropský akt o čipech. Plán ...