Nárůst migrace v oblasti Středomoří a západního Balkánu

13.09.2021
Frontex

Srpnový přehled agentury Frontex zaznamenal nárůst ilegální migrace během prvních sedmi měsíců roku 2021.

Během prvních sedmi měsíců roku 2021 vzrostl počet nelegálních překročení vnějších hranic EU. Podle agentury Frontex přišlo do konce července do EU 82 000 migrantů a uprchlíků, což je o 59 % více, než v předchozím roce (také zejména kvůli covidovým opatřením). Nejvíce vytížená byla cesta skrze Středomoří, následovaná západním Balkánem.

Oblast Středomoří

V červenci zaznamenala agentura Frontex 7 600 ilegálních přechodů, dohromady během sedmi měsíců roku 2021 prošlo touto trasou 30 800 lidí. Celkově se jedná o nárůst o 96 % oproti stejnému období loňského roku. Nejvíce migrantů, kteří zvolili tuto trasu, pochází z Tuniska, Bangladéše a Egypta.

Západní Středomoří

Cestu do Španělska přes západní Středomoří si vybralo 1380 migrantů a oproti roku 2020 se jedná o pokles o 32 %. Za uplynulých sedm měsíců roku 2021 prošlo touto trasou 7040 lidí, nejčastěji pocházející z Alžírska, Maroka.

Západní Afrika

V červenci bylo v porovnání se stejným měsícem loňského roku na západoafrické trase zjištěno téměř 400 nelegálních přechodů. Celkem bylo letos odhaleno 7350 detekcí, což je o 130% více než za rok 2020. Většina státních příslušníků nadále pochází ze subsaharských zemí.

Západní Balkán

Na trase západního Balkánu bylo v červenci zaznamenáno 3 600 detekcí, což je o 67% více než před rokem. Celkový počet nelegálních hraničních přechodů se letos zvýšil o 90% s číslem 22 600. Většina migrantů pocházela ze Sýrie a Afghánistánu.

Východní Středomoří

V červenci Frontex zaznamenal pokles počtu nelegálních přechodů na trase do Řecka s celkovým číslem 1065. Migrace za prvních sedm měsíců roku 2021 klesla o 33%. Největší počet migrantů tvořili státní příslušníci Sýrie a Turecka.

Počet nelegálních přechodů v číslech. Zdroj: Frontex.europa.eu

Autor: David Březina

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. V nabídce tentokrát převažují akce o energetice a Zelené dohodě

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. Programové menu tento týden zahrnuje akce o životním prostředí, výzkumu

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.