Na Kypru se znovu otevřela kontrolní stanoviště mezi jihem a severem

04.06.2021
Euroskop, ČTK

Na Kypru se dnes znovu otevřela kontrolní stanoviště mezi jižní a severní částí ostrova, která uzavřela pandemie covidu-19. Uvolnil se tak pohyb mezi řeckou a tureckou částí, uvedla agentura Reuters. Cestující se budou muset při přechodu mezi územími prokázat negativními testy na koronavirus.

„Uzavření (kontrolních stanovišť – pozn. ČTK) rozdělilo rodiny, přátele, milované. Riskovalo upevnění rozdělení naší země,“ uvedla nevládní organizace Unite Cyprus Now, která usiluje o sjednocení středomořského ostrova.

Devět kontrolních stanovišť před vypuknutím pandemie využívaly denně tisíce lidí. Úřady je kvůli šíření nákazy poprvé uzavřely loni v únoru. Od té doby byly uzavřené – až na krátké a ojedinělé výjimky, při kterých bylo zapotřebí složité byrokracie z obou stran, napsal deník Cyprus Mail.

Kypr je rozdělený od turecké invaze z července 1974, kdy Ankara vyslala do severní třetiny ostrova vojska v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. Kyperští Řekové chtěli ostrov připojit k Řecku. Kypr je nyní členským státem EU, ale fakticky jde jen o jižní, řeckou část ostrova. Severní republiku s převážně tureckým obyvatelstvem uznává jen Ankara.

Přechody mezi rozdělenými částmi země se poprvé otevřely v roce 2003, upozornil Reuters.

Autor: Euroskop

Evropská konference mládeže

Od pondělí do středy, 20. až 22. března, probíhala Evropská konference mládeže ve švédském Växjö pod taktovkou švédského předsednictví v Radě EU. Jednalo se o zakončení devátého cyklu konference pod režií Tria…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🇨🇿🇪🇺 České předsednictví zaznamenalo úspěchy i v Radě pro konkurenceschopnost. V otázce vnitřního trhu a průmyslu 🏗️ se #CZPRES soustředilo zejména na odolnost vnitřního trhu EU v krizích a udržení jeho otevřenosti ➡️ https://euroskop.cz/2023/02/17/uspechy-ceskeho-predsednictvi-v-oblasti-vnitrniho-trhu-a-prumyslu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.