Polsko podporuje přijetí Ukrajiny do NATO a EU

04.05.2021
Euroskop, čtk

Polsko nepřetržitě podporuje Ukrajinu na její cestě do Severoatlantické aliance a Evropské unie, ujistil v pondělí ve Varšavě polský prezident Andrzej Duda svého ukrajinského kolegu Volodymyra Zelenského. Ukrajina by podle polského hostitele, citovaného místními médii, měla na červnovém summitu NATO dostat cestovní mapu k příštímu členství v alianci.

Ukrajinský prezident se ve Varšavě společně s prezidenty pobaltských států zúčastnil oslav 230. výročí přijetí první polské ústavy a s polským prezidentem měl také bilaterální jednání.

Duda po schůzce zdůraznil, že Ukrajina patří ke „společnému kulturnímu, historickému a systémovému kmeni“ v Evropě. Se Zelenským jednal hlavně o problémech bezpečnosti Ukrajiny, o Ruskem okupovaném Krymu a proruskými separatisty obsazených územích v Doněcké a Luhanské oblasti, Diskutovali také o koncentraci ruských jednotek u ukrajinských hranic v posledních měsících.

Bezpečnost Ukrajiny je důležitá pro bezpečnost střední Evropy

„Z tohoto hlediska jsme jednali o blížícím se summitu Severoatlantické aliance, který se uskuteční za půldruhého měsíce v polovině června v Bruselu, kde se toto téma nepochybně také bude probírat,“ řekl Duda. Upozornil, že s bezpečností Ukrajiny souvisí i bezpečnost celé střední Evropy, a zdůraznil, že Ukrajině by se měla formálně ukázat cesta, kterou by se měla ubírat ke členství v NATO. Získání „cestovní mapy“ je podle Dudy zásadní věcí pro Ukrajinu, v čemž ji podporuje Polsko a také další „přátelé v naší části Evropy“.

Zelenskyj poznamenal, že ještě před vlastními srpnovými oslavami ukrajinské nezávislosti, na které Dudu pozval, se uskuteční „summit krymské platformy“, na který pozval „výlučně přátele Ukrajiny“ a kde by se poprvé mělo hovořit o ukončení okupace Krymu. Polsku a Dudovi poděkoval za „podporu ukrajinských tužeb“ a za pevné stanovisko ohledně územní celistvosti Ukrajiny.

Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v březnu 2014, krátce poté, co prozápadní demonstranti v Kyjevě svrhli proruského prezidenta Viktora Janukovyče, který utekl do Ruska. O měsíc později v ruskojazyčném Donbasu na východě Ukrajiny propuklo povstání proruských separatistů, kteří ovládli část Doněcké a Luhanské oblasti. Kyjev tato území spolu s anektovaným Krymem označuje za okupovaná a obviňuje z agrese Rusko, které stále popírá přímé zapojení do konfliktu. Ten si od jara 2014 vyžádal více než 13.000 životů.

Mezi Polskem a Ukrajinou jsou historické neshody

„Vím, že mezi našimi státy a národy jsou jisté nevyřešené historické otázky, ale jsem přesvědčen, že v budoucnu budou vyřešeny a nebude mezi námi neporozumění,“ řekl Zelenskyj. Duda připustil, že tyto historické otázky jsou těžké, protože i historie obou národů byla těžká, věří však, že to se dá díky dobré vůli a snaze najít moudrá řešení zvládnout.

Varšavu a Ukrajinu dělí například pohled na masakry Poláků ukrajinskými nacionalisty na Volyni na západě Ukrajiny za druhé světové války; zatímco podle Varšavy šlo o genocidu, podle Kyjeva se etnických čistek v té době dopouštěly obě strany.

Naději na vstup Ukrajina měla již před summitem NATO v roce 2008

Ukrajina léta usiluje o členství v NATO, čehož ale podle názoru západních komentátorů v blízké době pravděpodobně nedosáhne. Kyjev si na letošní rok podle dřívějšího vyjádření ukrajinského ministra obrany klade za cíl obdržet od summitu NATO akční plán členství.

Kyjev a Tbilisi doufaly, že se připojí k akčnímu plánu členství během summitu NATO v Bukurešti v květnu 2008, ale několik západních zemí v čele s Francií a Německem myšlenku nepodpořily ve snaze nerozhněvat Rusko. Moskva se ostře staví proti rozšíření NATO do oblasti, kterou pokládá za sféru svého vlivu.

Autor: Euroskop

Veszprém: Evropské hlavní město kultury 2023

Titul Evropské hlavní město kultury je vždy na jeden rok Evropskou unií propůjčován jednomu či více evropským městům, která tak získají možnost představit Evropě své kulturní bohatství a rozmanitost. Třemi…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🚜 Ministři zemědělství zemí EU včera jednali na Radě pro zemědělství a rybolov (AGRIFISH) v Bruselu. Konkrétní témata, kterým se věnovali, najdete zde ➡️ https://euroskop.cz/2023/01/31/ministri-clenskych-statu-eu-jednali-na-rade-pro-zemedelstvi-a-rybolov/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.