Mezinárodní úloha eura

07.04.2021
Rada EU, Euroskop

Měna euro je oficiální měnou v 19 z 27 členských státech EU, její vliv je ovšem daleko širší a euro dnes používá, nebo na něj navázalo svou měnu 60 zemí mimo EU.

Euro stabilizuje směnné kurzy mezi zeměmi a zajišťuje dlouhodobou předvídatelnost pro podniky. Z hlediska globálních plateb je euro druhou nejdůležitější měnou na mezinárodní úrovni. Mohla by však ještě být posílena jeho úloha rezervní a investiční měny. Na konci roku 2020 činí podíl eura na platbách na světě 38 %, což je stejná hodnota jako podíl dolaru. Posílení eura jako mezinárodní referenční měny by znamenalo přínos pro podniky i občany EU.

Odolný mezinárodní měnový systém

Posílení eura ve světě by znamenalo pro EU zvýšení odolnosti mezinárodního měnového systému, snížení závislosti na jiných měnách, především na dolaru a nabídlo by účastníkům trhu po celém světě větší možnosti volby. Evropská komise proto 19. ledna 2021 předložila strategii, která má hospodářský a finanční systém EU lépe připravit na budoucí výzvy v oblasti měnové a hospodářské politiky. Nová strategie označuje posílení mezinárodní úlohy eura za jeden ze svých tří hlavních pilířů – společně s rozvojem odolnější infrastruktury finančních trhů a lepším provádění režimů sankcí EU.

Sankce EU uvaluje na země, jež porušují mezinárodní právo a dohody. Nedávno tak byly prodlouženy sankce vůči Rusku a nově uvaleny sankce na čínské představitele kvůli perzekuci Ujgurů.


Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay.com

Evropská komise stanovila opatření na podporu eura ve světě, kdy mezi první se řadí podpora v eurech denominovaných komoditních derivátů na energii a suroviny, usnadnění tvorby referenčních indexů denominovaných v eurech a obchodních systémů na důležitých trzích, jako jsou nové nosiče energie, například vodík, oslovení investorů a emitentů ve třetích zemích s cílem podpořit používání eura a zvýšit jeho přitažlivost pro investice, podpora zelených dluhopisů jako nástrojů pro financování udržitelných investic za účelem dosažení cílů Zelené dohody pro Evropu, modernizace systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) a posouzení možnosti zavedení digitálního eura. Mezinárodní úloha eura je tak rovněž navázáno na transformaci, která čeká na členské státy EU. Řeč je o digitalizaci a zelené transformaci, která má plnit cíle vytyčené Zelenou dohodou pro Evropu.

Autor: David Březina

Přehled debat a konferencí na probíhající týden

Přinášíme vám pravidelný přehled debat, diskuzí a konferencí zaměřujících se na aktuální důležitá politická témata na národní, evropské i mezinárodní úrovni. V nabídce tentokrát převažují akce o energetice a Zelené dohodě

Jaké jsou ekonomické vyhlídky eurozóny?

Vzhledem k nedávnému zhoršení hospodářské situace v souvislosti s pandemií covid-19 a válkou na Ukrajině zůstává ohledně stability ekonomik devatenácti zemí eurozóny mnoho otazníků. v zemích, Začátkem května se Philip Lane, hlavní ekonom

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

👉 Již v sobotu se od 17:30 v prostorách Fakulty sociálních studií v Brně uskuteční akce s názvem Česko tváří Evropy: veřejná diskuse k předsednictví České republiky v Radě EU. Pozvání do diskuse přijali:
➡ Michaela Šojdrová, poslankyně Evropského parlamentu
➡ Markéta Pitrová, docentka na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií na FSS MU
➡ Jan Jakovljevič, Oddělení pro komunikaci předsednictví ČR v Radě EU

Těšíme se na vás spolu s Kancelář Evropského parlamentu, Europe Direct Brno, Eurocentrum Brno a Evropské příležitosti pro mladé!
... Zobrazit víceZobrazit méně

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.