O vztazích s EU bude za Británii nově jednat brexitový vyjednavač

19.02.2021
Euroskop.cz, ČTK

Britská vláda pověřila bývalého brexitového vyjednavače Davida Frosta, aby se ujal dalších jednání o budoucích vztazích s Evropskou unií. Ve funkci nahradí ministra Michaela Govea, informovala včera agentura DPA.

Británie formálně opustila EU loni na konci ledna a na konci loňského roku skončilo i přechodné období, během kterého ještě dodržovala většinu unijních pravidel. Vzájemné vztahy mezi Spojeným královstvím a unijní sedmadvacítkou nyní upravuje dohoda uzavřená po vleklých jednáních na konci prosince.

Pětapadesátiletý Frost se funkce státního tajemníka pro budoucí vztahy Británie s EU chopí od března, vláda jej oficiálně jmenovala ve středu. Od Govea převezme mimo jiné vedení společného výboru, jehož úkolem je hodnotit pokroky v naplňování dohody o britském odchodu z EU.

Gove ve společném výboru spolupracoval s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem. Hlavním sporným bodem se zde stala otázka Severního Irska, které v souladu s brexitovou dohodou zůstalo po odchodu Británie z EU de facto součástí unijního vnitřního trhu. Gove se jménem britské vlády snažil vyjednat odklad kontrol části zboží putujícího mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.

Deník The Guardian uvedl, že u některých unijních diplomatů patrně vzbudí Frostovo jmenování rozpaky. Někdejší brexitový vyjednavač je znám svým svárlivým vystupováním a přímočarým stylem, který podle listu není příliš vhodný pro řešení citlivých politických témat, jako je otázka Severního Irska.

Autor: Euroskop.cz

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Zapojení mladých lidí do tvorby politik a reflexe Konference o budoucnosti Evropy 🙋‍♀️🇪🇺 To jsou témata, na která se zaměří český virtuální side-event v rámci Politického fóra na vysoké úrovni v NY. Událost můžete sledovat online od 13:30 SEČ (7:30 EST) ➡️ https://facebook.com/events/s/youth-as-the-driving-force-for/3234552053477536/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.