07.12.2020
Euroskop, ČTK
Jedna z nejdůležitějších schůzek dosud neúspěšných rozhovorů o budoucích vztazích Evropské unie a Británie čeká dnes v Bruselu vyjednávače obou stran, kteří se na poslední chvíli snaží dospět k dohodě a odvrátit hrozící obchodní komplikace. Výsledky jednání a šanci na podpis dohody má večer zhodnotit předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson. Parlament v Londýně zase bude hlasovat o kontroverzním návrhu zákona porušujícím dříve odsouhlasenou brexitovou úmluvu.
Šéfové vyjednávacích týmů Michel Barnier na unijní a David Frost na britské straně se k přímým rozhovorům vrátili po jednodenní pauze v neděli. O den dříve dostali od von der Leyenové a Johnsona pokyn, aby zkusili překonat dlouhé měsíce trvající rozpory v poslední trojici témat, které zbývá vyřešit: pravidlech hospodářské soutěže, dohledu nad řešením sporů a právech na rybolov v britských vodách.
Diplomaté na obou stranách se shodují, že na dosažení shody, kterou musí schválit parlamenty na obou stranách, zbývá již jen několik dní a šance jsou stále otevřené. Různé pohledy však mají na to, jak k dohodě dospět. Zatímco ti z unijních zemí tvrdí, že bez Johnsonova ústupku v otázkách zachování současných práv pro rybáře z kontinentu či pravidel státní podpory pro britské firmy to nepůjde, hlasy z britské strany považují za klíč k úspěchu zejména nové rybolovné kvóty výrazně výhodnější pro Británii.
Pokud jednání neuspějí dnes ani v nejbližších dnech, aby měly do konce roku parlamenty čas na prostudování a schválení případné dohody, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.
S jednáními přímo souvisí i dnešní hlasování britské Dolní sněmovny, která bude rozhodovat o návrhu zákona o vnitřním trhu, jehož pasáže jsou v rozporu s právně závaznou dohodu o britském vystoupení z EU. Johnsonova vláda, která má ve sněmovně pohodlnou většinu, vysvětluje zákon jako snahu zabránit vzniku bariér pro britský vnitřní obchod. Unijní strana však návrh vnímá nelibě a například irský ministr zahraničí jej v neděli označil za vyjednávací taktiku, kterou chce Británie přimět evropský blok k ústupkům.
Autor: Euroskop
Spolu s Eurocentrum České Budějov vás zveme na besedu s Janou Hybáškovou, která proběhne v pondělí 23. května v rámci Budějovického Majálesu. Jana Hybášková má za sebou velké množství zkušeností ze zahraniční politiky. Mezi státy, ve kterých působila na pozici velvyslankyně, nalezneme např.: Slovinsko, Katar, Kuvajt, Irák a Namibii. Její vyprávění je obohaceno i o zkušenosti z Evropského parlamentu, kde získala pozici předsedkyně Delegace pro vztahy s Izraelem. V letech 2011 – 2015 působila jako velvyslankyně EU v Iráku – byla první Češkou na takto vysoké diplomatické pozici EU. ... Zobrazit víceZobrazit méně
This content isn't available right now
When this happens, it's usually because the owner only shared it with a small group of people, changed who can see it or it's been deleted.