Michel: Osud jednání s Evropskou unií je nyní v rukou Británie

21.10.2020
Euroskop, čtk

Osud dalších vyjednávání mezi Evropskou unií a Británií je nyní v rukou Londýna, který se musí rozhodnout, jaký chce přístup na jednotný unijní trh. EU je připravena intenzivně jednat, nemíní však ustupovat ze svých klíčových požadavků a počítá i s možností tvrdého rozchodu. Poslancům Evropského parlamentu to dnes řekl předseda Evropské rady Charles Michel. Hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier doplnil, že dohoda je na dosah, pokud budou obě strany postupovat konstruktivně.

Ačkoli na dojednání úmluvy o pobrexitových vztazích zbývá již jen několik týdnů, rozhovory jsou v současnosti zablokované, neboť i Británie požaduje ráznou změnu přístupu druhé strany.

„Spojené království musí učinit zásadní rozhodnutí o své vlastní budoucnosti,“ řekl Michel zákonodárcům, které seznámil s výsledkem jednání prezidentů a premiérů členských zemí z minulého týdne. Šéfové států a vlád vyzvali k pokračování rozhovorů a apelovali na Londýn, aby učinil další „nutné kroky“ k dosažení kompromisu. Ty se mají týkat především pravidel hospodářské soutěže, dohledu nad dodržováním závazků a práv na rybolov v britských vodách.

Unie potřebuje záruky, že Londýn splní nejvyšší standardy

„Naši britští přátelé říkají, že chtějí dodržovat nejvyšší standardy. Pokud je to pravda, proč se k nim nezavážou? Nepotřebujeme slova, potřebujeme záruky,“ prohlásil dnes Michel na adresu neochoty Londýna sladit podmínky podnikání britských firem včetně státní pomoci s těmi unijními.

Evropský blok podle něj nebude ustupovat ani v otázce rybolovu, neboť brexit nebyl volbou rybářů z unijních zemí a neměli by za něj nést následky. Právě omezení jejich přístupu do britských vod je přitom pro britského premiéra Borise Johnsona stále klíčovou podmínkou pro uzavření dohody.

V oblasti rybolovu Unie neustoupí

„Dohoda je na dosah, pokud budou obě strany ochotny postupovat konstruktivně a činit kompromisy,“ podotkl Barnier, který by měl dnes opět hovořit se svým britským protějškem Davidem Frostem. Dodal, že pro EU bude i nadále zásadní udržet jednotnou pozici všech členských zemí.

Obě strany jsou si vědomy, že na jednání mají již jen několik týdnů. Případnou smlouvu musí totiž potvrdit i národní parlamenty a také EP. Ten tak může učinit nejpozději na plenární schůzi plánované na polovinu prosince. Pokud do té doby nebude dohoda hotova, začne se přes Lamanšský průliv od ledna obchodovat na základě pravidel Světové obchodní organizace.

Návrh schválený Dolní sněmovnou odporuje normám vnitřního trhu

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič dnes v europarlamentu připomněl, že Británie se již loni v dřívější dohodě o svém vystoupení zavázala dodržovat řadu podmínek včetně toho, že nevznikne tvrdá hranice mezi Irskem a britským Severním Irskem. Části této dohody ovšem porušuje návrh zákona o vnitřním trhu, který schválila britská Dolní sněmovna.

„Ať bude dohoda či ne, výstupní smlouva musí být respektována,“ prohlásil dnes Šefčovič.

Autor: Euroskop

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

V dalším díle podcastu Věcně o Evropě si můžete poslechnout rozhovor s tiskovým mluvčím ministra pro evropské záležitosti @MikulasBek Markem Zemanem. Jak chce vést komunikaci o Evropské unii? Co očekává od předsednictví ČR v Radě EU? Jak sám vnímá EU? ➡️ https://euroskop.cz/2022/05/11/vecne-o-evrope-marek-zeman-o-komunikaci-o-evropskych-zalezitostech/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.