Europoslanci pokárali Bulharsko za omezování demokracie a korupci

09.10.2020
Euroskop, čtk

Evropský parlament včera pokáral bulharskou vládu za nedostatečný respekt k vládě práva a za korupční skandály. Europoslanci schválili usnesení, které také odsuzuje omezování svobody médií či zneužívání peněz z evropských fondů. Bulharský premiér Bojko Borisov již několik měsíců čelí opozičním demonstracím, které požadují jeho odstoupení mimo jiné za údajné spojení s organizovaným zločinem.

„Evropský parlament hluboce lituje, že vývoj v Bulharsku vedl k významnému snížení respektu k principům vlády práva, demokracie a základních práv včetně nezávislosti justice, dělby moci, boje proti korupci a nezávislosti médií,“ uvedl parlament v rezoluci. Při včerejším hlasování ji podpořilo 358 poslanců, proti jich bylo 277.

Bulharsko ve své první zprávě o hodnocení právního státu v zemích EU několikrát kriticky zmínila i Evropská komise, která zdůraznila například nedostatky ve vyšetřování korupce či pokud jde o nezávislost justice. Komise zatím ale s balkánskou zemí nezahájila řízení pro porušování evropských hodnot a dala Sofii šanci dodržet sliby a situaci zlepšit.

Jedna z nejchudších zemí EU patří podle organizace Transparency International na evropské dno co do vnímání korupce. Za posledních deset let se podle organizace Reportéři bez hranic navíc v Bulharsku výrazně zhoršily podmínky pro svobodu médií.

Europoslanci dnes vyjádřili „jednoznačnou podporu občanům Bulharska v jejich legitimních požadavcích a snahách o spravedlnost, transparentnost, odpovědnost a demokracii“. Odsoudili také jakékoli policejní násilí proti oponentům vlády i neoprávněné úřední kontroly ve firmách podporujících opozici.

Autor: Euroskop

Veszprém: Evropské hlavní město kultury 2023

Titul Evropské hlavní město kultury je vždy na jeden rok Evropskou unií propůjčován jednomu či více evropským městům, která tak získají možnost představit Evropě své kulturní bohatství a rozmanitost. Třemi…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

📈 V oblasti obchodu bylo české předsednictví v Radě EU velmi aktivní. Konkrétní úspěchy, kterých Česká republika v průběhu #CZPRES dosáhla, najdete tady ➡️ https://euroskop.cz/2023/02/03/uspechy-ceskeho-predsednictvi-v-oblasti-obchodu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.