Petr Pospíšil, Euroskop, 25.3.2019
Akronym „C4ISR“ označuje obranné schopnosti, obsažené v následujícím výčtu: „Velení, řízení, komunikace, výpočetní technika, zpravodajská činnost, pozorování a průzkum“ (anglicky „Command, Control, Communication, Computing, Intelligence, Surveillance and Reconnaisance“ – odtud zkratka C4ISR). Právě do této velice široké, průnikové kategorie obranných schopností patří i dva projekty, které si představíme v předposledním díle seriálu o druhé vlně projektů stálé strukturované spolupráce PESCO.
Byť se na první pohled může zdát, že oblast C4ISR představuje jakousi zbytkovou kategorii, jedná se o mylný dojem. Schopnosti jako jsou sběr dat, průzkum, komunikace obranných systémů, využití výpočetní techniky, integrované systémy pro velení a řízení mají potenciál posunout evropské armády o krok vpřed a poskytnout jim důležitou přidanou hodnotu.
Není náhodou, že i u ostatních projektů se téměř ve všech případech alespoň s určitými elementy C4ISR setkáváme. Projekty zařazené do této kategorie se na rozvoj těchto schopností speciálně soustředí; je to jejich hlavním cílem. Od ostatních, dříve představených projektů, je tedy odlišuje zpravidla to, že nejsou vázány jen a pouze na určitou doménu operací, nýbrž rozvíjí univerzálně využitelné schopnosti.
V kombinaci s projekty v oblasi kyberprostoru se v součtu s projekty schválenými již v první vlně projektů PESCO dokonce jedná o nejzastoupenější kategorii. V rámci první vlny do kategorie „kybernetické oblasti a C4ISR“ mimo jiné patřily ambiciózní projekty Kybernetické týmy rychlé reakce, Platforma pro sdílení informací o kybernetických hrozbách či Evropské zabezpečené softwarové rádio.
V listopadu 2019 k dřívějším projektům přibyla trojice dalších. Vlajkovou loď jistě představuje projekt elektronického boje, jehož se účastní sedm zemí. Jde o historicky první schválený projekt PESCO, jehož iniciátorem a vedoucí zemíje Česká republika. Projektu se účastní celkem sedm zemí a v našem seriálu jsme mu věnovali samostatný profil.
Níže si představíme dva zbývající projekty v oblasti C4ISR, schválené Radou EU v listopadu 2018.
Letecké systémy do vyšších sfér atmosféry
Projekt se plným názvem jmenuje Vývoj vzducholoďové platformy ve vysoké atmosféře pro sběr informací, pozorování a průzkum (anglicky European High Atmosphere Airship Platform – Persistent Intelligence, Surveillance and Reconnaisance Capability).
Vedoucí zemí je Itálie a kromě ní se projektu účastní rovněž Francie.
Cílem dvojice účastnických zemí je vývoj efektivní a inovativní platformy schopné pohybovat se a operovat ve vyšších vrstvách atmosféry za účelem shromažďování zpravodajských informací, monitorovací a průzkumné činnosti.
Velitelské stanoviště pro malé operace speciálních jednotek
Projekt, v originále nazvaný One Deployable Special Operations Forces Tactical Command and Control Command Post for Small Joint Operations, sdružuje pouze dvě účastnické země: Řecko (které je vedoucí zemí) a Kypr.
Ambicí projektu je vyvinout a uvést do provozu velitelské stanoviště schopné velení a řízení malých společných operací. Podle účastnických zemí by takovéto velitelské stanoviště mělo vzniknout do roku 2024. Do tohoto data bude schopné jeho nasazení v operacích a účastnické země hodlají umožnit i jeho využití v rámci Společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU a ve strukturách Severoatlantské aliance.
Autor: Petr Pospíšil, Euroskop
Spolu s Eurocentrum České Budějov vás zveme na besedu s Janou Hybáškovou, která proběhne v pondělí 23. května v rámci Budějovického Majálesu. Jana Hybášková má za sebou velké množství zkušeností ze zahraniční politiky. Mezi státy, ve kterých působila na pozici velvyslankyně, nalezneme např.: Slovinsko, Katar, Kuvajt, Irák a Namibii. Její vyprávění je obohaceno i o zkušenosti z Evropského parlamentu, kde získala pozici předsedkyně Delegace pro vztahy s Izraelem. V letech 2011 – 2015 působila jako velvyslankyně EU v Iráku – byla první Češkou na takto vysoké diplomatické pozici EU. ... Zobrazit víceZobrazit méně
This content isn't available right now
When this happens, it's usually because the owner only shared it with a small group of people, changed who can see it or it's been deleted.