IPSOS, Euroskop, 21. 3. 2018
Podle 64 % Čechů by mělo být ve vrcholných funkcích ve firmách i ve vládě více žen. Zároveň si 58 % Čechů myslí, že rolí ženy je být dobrou manželkou a matkou. Vyplývá to z výzkumu společnosti IPSOS. Zlepšení postavení žen v Česku od roku 1989 vnímají častěji mladší lidé a vysokoškoláci.
Cílem výzkumu agentury IPSOS pro Asociaci společenské odpovědnosti bylo zjistit názory české populace na téma rovnosti žen a mužů. Rovnost mužů a žen je jedním z takzvaných Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals – SDGs), které přijala Organizace spojených národů v roce 2015.
Většina Čechů by ve vysokých funkcích chtěla víc žen, kvóty ale podle nich nejsou řešením. Zdroj: Pxhere.com
Na vedoucích místech by podle 64 % mělo být víc žen
Podle 46 % Čechů není na vrcholných funkcích ve firmách dostatek žen. Zároveň si ale 59 % dotázaných myslí, že nerovnoměrné zastoupení žen nelze vyřešit prostřednictvím kvót. Opačný názor má necelá čtvrtina populace.
Postoje Čechů týkající se žen, které zastávají vysoké funkce, jsou poněkud protichůdné. Na 64 % by ve vrcholných funkcích ve vládě i ve firmách rádo vidělo více žen. Zároveň si ale 58 % myslí, že rolí ženy ve společnosti je být dobrou matkou a manželkou.
Zdroj: IPSOS
Postavení žen se podle většiny Čechů od roku 1989 zlepšilo
Víc než polovina Čechů (52 %) zastává názor, že se postavení žen po roce 1989 zlepšilo. Častěji si to myslí mladší lidé ve věku 18-24 let (63 %) a také lidé s vysokoškolským vzděláním (67 %).
Vysokoškoláci se také méně často setkávají s platovými rozdíly mezi muži a ženami, zkušenost s nimi má 40 %. Celkově se při výkonu zaměstnání s takovou situací setkalo 50 % dotázaných, u lidí starších 55 let to bylo dokonce 60 %.
42 % lidí také uvedlo, že se setkalo s diskriminací matek v pracovním prostředí. Ženy jsou podle Čechů oproti mužům zvýhodňovány v prostředí školství (7 %) nebo administrativy či kancelářské práce (6 %).
Zdroj: IPSOS
Ženy a muži vnímají problematiku rovnosti velmi odlišně
Problematiku (ne)rovnosti přitom vnímají muži a ženy často velmi rozdílně. Například o tom, že zastoupení žen ve vysokých funkcích ve firmách je dostatečné, je přesvědčena pouze třetina žen, ale 53 % mužů. Větší zastoupení žen na vrcholných postech by uvítalo 74 % žen, zatímco u mužů je to 54 %. Velké statistické rozdíly panují i v dalších zkoumaných oblastech.
O něco méně výrazný vliv má na vnímání postavení mužů a žen věk dotazovaných. S platovými rozdíly se v práci setkalo 60 % lidí ve věku 55-65 let, oproti 43 % dotázaných ve věkové skupině 18-24 let. Mladší ročníky si také méně často myslí, že rolí ženy je být dobrou manželkou a matkou (49 %), ve skupině 55-65 let s tímto tvrzením souhlasí 63 %.
Zdroj: IPSOS
Výzkum byl zpracován pro Asociaci společenské odpovědnosti, která se svými aktivitami zaměřuje také na postavení žen ve společnosti. Sběr dat probíhal v únoru 2018 a zúčastnilo se ho 1006 respondentů ve věku 18-65 let.
Autor: Tereza Chlebounová, Euroskop
♻️ V posledních desetiletích byla v případě vadnosti výrobku ve většině případů upřednostňována výměna před opravou. Návrh směrnice, který ve středu zveřejnila 🇪🇺 Evropská komise, má spotřebitelům zpřístupnit opravu namísto výměny zboží a cílí tak na větší podporu cirkulární ekonomiky a zelené tranzice s důrazem na snížení odpadu a podporu udržitelnosti ➡️ ... Zobrazit víceZobrazit méně
Právo na opravu: Návrh Komise na nový spotřebitelský balíček - Euroskop
euroskop.cz
V posledních desetiletích byla v případě vadnosti výrobku ve většině případů výměna upřednostňována před opravou. Návrh směrnice, který ve středu zveřejnila Evropská komise, m...