EU dojednala s Kubou dohodu o normalizaci vztahů

14.03.2016
Euroskop, čtk

Evropská unie a Kuba podepsaly dohodu o normalizaci vzájemných vztahů. Unii se tak otevírá cesta k navázání plné ekonomické spolupráce s tímto karibským ostrovem. Za kubánskou stranu dohodu v Havaně podepsal kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez, EU zastupovala vysoká představitelka EUpro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová.

„Jde o historický krok v našich vztazích,“ prohlásila Mogheriniová těsně předtím, než dohodu podepsal vyjednávač EU Christian Leffler a náměstek kubánského ministra zahraničí Abelardo Moreno.

Nová bilaterální dohoda má nahradit jednostrannou politiku, kterou unie zavedla před 20 lety.

Dohoda se týká i lidských práv

Podpis dohody následoval po dvou letech jednání mezi Kubou a EU. Dohoda stanovuje vzájemné vztahy v oblasti politiky, obchodu a pomoci, a zahrnuje také citlivou otázku lidských práv, poznamenala agentura AFP.

EU také uvedla, že se snaží dosáhnout konstruktivního přístupu k vzájemným vztahům a přesvědčit vládu prezidenta Raúla Castra k podpisu několika mezinárodních dohod o dodržování lidských práv. Kuba byla dosud jedinou zemí v Latinské Americe, která neměla mezinárodní dohodu o spolupráci s EU.

Dvoudenní návštěva Mogheriniové na Kubě se uskutečnila krátce před návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy, který má být na Kubě ve dnech 21. a 22. března.

Jednání o vztazích EU a Kuby byla obnovena v roce 2014

Dohoda s EU je pro Kubu dalším úspěchem na mezinárodní scéně po zmírnění napětí se Spojenými státy a po opětovném projednání kubánského dluhu s členy takzvaného Pařížského klubu věřitelů v prosinci.

Od roku 1996 uplatňovala EU vůči Kubě politiku takzvaného společného postoje. Ten vylučoval veškeré vztahy s Havanou do doby, než země uskuteční reformy v oblastech jako je rozšíření politické účasti a svoboda vyjadřování.

Na dno se vztahy mezi EU a Kubou dostaly v roce 2003, kdy Kuba při zásahu proti disentu uvěznila 75 kritiků vlády. EUv té době omezila návštěvy ostrova na vysoké úrovni, oslabila spolupráci v oblasti kultury a začala zvát na návštěvu evropských ambasád na Kubě disidenty. EU se rozhodla obnovit jednání o vzájemných vztazích s Kubou v roce 2014.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek