07.05.2014
Euroskop
Získání víz pro vstup do Schengenu bude snazší
Získání víz pro vstup do Schengenu bude snazší
Proposal for a regulation of the European Parliament and of the Council establishing a touring visa and amending the Convention implementing the Schengen Agreement and Regulations (EC) No 562/2006 and (EC) No 767/2008 (COM(2014)163)
Proposal for a regulation of the European Parliament and of the Council on the Union Code on Visas (Visa Code) (COM(2014)164)
Report from the Commission to the European Parliament and the Council A smarter visa policy for economic growth (COM(2014)165)
Komise 1. 4. 2014 předložila soubor legislativních návrhů, jejichž cílem je vytvoření jednodušších a pružnějších pravidel vízové politiky EU (při zajištění stejné úrovně bezpečnosti) s cílem zvýšit počet cestujících do Schengenu.
Pozadí
Komise chce navázat na současnou podobu vízových pravidel, která vedla k 68 % nárůstu počtu žádostí o víza mezi roky 2009 a 2013. V současnosti upravuje společnou vízovou politiku EU zejména tzv. vízový kodex (neboli nařízení č. 810/2009), který vstoupil v platnost v roce 2010 a upravuje procedury a podmínky pro udělení víz, konzulární spolupráci a jednotný přístup k žadatelům o víza prostřednictvím harmonizace právních norem.
Podle realizované studie Komise až 6,6 mil. potenciálních turistů z 6 zemí (Čína, Indie, Rusko, Saudská Arábie, Jižní Afrika a Ukrajina), ze kterých nejčastěji cestují do EU, bylo odrazeno složitostí administrativních procedur pro obdržení víz do EU.
Podoba návrhů navazuje na veřejnou konzultaci, kterou Komise realizovala v roce 2013, a sdělení Komise z roku 2012, ve kterém zdůraznila potřebu zaměřit nastavení vízové politiky rovněž směrem k podpoře ekonomického růstu.
Součástí schengenského prostoru jsou v současnosti všechny členské státy EU vyjma Bulharska, Chorvatska, Irska, Kypru, Rumunska a Velké Británie. Na společné vízové politice EU se podílejí i 4 země přidružené k Schengenu – Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko.
Klíčové a sporné body
Záměrem Komise je vyřešit dosavadní komplikace při udělování víz, kdy dosavadní procedury např. nezohledňují u jednotlivců jejich historii žádostí o víza, či nedostatečný přístup ke kompetentním konzulátům v některých zemích, které nutí žadatele cestovat kvůli podání žádosti do zahraničí.
K navrhovaným opatřením patří (1) zkrácení lhůty pro zpracování žádosti a vydání rozhodnutí z 15 na 10 dnů; (2) zavedení možnosti podat žádost o víza na konzulátech jiných zemí EU, pokud zde není zastoupen členský stát oprávněný zpracovat vízovou žádost; (3) usnadnění pravidel pro pravidelné cestující do EU (např. povinné vydávání vícenásobných víz platných po dobu 3 let); (4) zjednodušený formulář žádosti a možnost podávat žádosti on-line; (5) možnost, aby členské státy vytvořily zvláštní režim pro vydávání víz na hranicích (nejvýše 15 dní v 1 členském státě schengenského prostoru); (6) možnost usnadnění vydávání víz pro návštěvníky, kteří se účastní významných událostí (např. v souvislosti s výstavou EXPO v příštím roce v Miláně); (7) nový typ tzv. cestovního víza umožňující cestování v rámci Schengenu po dobu nejvýše 1 roku (s omezením pobytu o délce ne vyšší než 90 dní během půlročního období) s možností prodloužení na 2 roky.
K nárůstu pravidelných návštěv má napomoci zavedení Vízového informačního systému (VIS), který má být funkční pravděpodobně v příštím roce a má zjednodušit vydávání vícenásobných víz.
Komise si slibuje od těchto opatření i ekonomický přínos a vytvoření nových pracovních míst díky rozsáhlejšímu cestovnímu ruchu. Jen ve vybraných šesti zemích s nejvyšší mírou návštěvnosti EU by simplifikace pravidel mohla způsobit 30-60 % navýšení počtu cest do Schengenu, které by během 5 let mohly přinést 130 mld. € a vznik 1,3 mil. pracovních míst.
K tomu mají přispět i prodloužené maximální lhůty pro podání žádosti (z 3 na 6 měsíců) pro usnadnění plánování cest nebo snížení požadavků doplňujících žádost o vízum (např. zrušení povinnosti cestovní zdravotní pojištění).
Předpokládaný další vývoj
Vedle zprávy Komise a přehledu vízových statistik jsou součástí iniciativy Komise i dva návrhy nařízení, které budou součástí legislativního procesu Rady a EP. Jejich přijetí je nasnadě nejdříve v roce 2015.
Odkazy
- Proposal for a regulation of the European Parliament and of the Council establishing a touring visa and amending the Convention implementing the Schengen Agreement and Regulations (EC) No 562/2006 and (EC) No 767/2008 (COM(2014)163)
- Proposal for a regulation of the European Parliament and of the Council on the Union Code on Visas (Visa Code) (COM(2014)164)
- Report from the Commission to the European Parliament and the Council A smarter visa policy for economic growth (COM(2014)165)
- Pružnější vízová pravidla mohou zrychlit růst a vytváření pracovních míst
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 810/2009 ze dne 13. července 2009 o kodexu Společenství o vízech (vízový kodex)
- ·Public consultations: Improving procedures for obtaining short-stay ‘Schengen’ visas
- Frequently Asked Questions: A smarter EU visa policy for growth
- Visa Information System (VIS)
- Home Affairs in numbers
Spolu s Eurocentrum České Budějov vás zveme na besedu s Janou Hybáškovou, která proběhne v pondělí 23. května v rámci Budějovického Majálesu. Jana Hybášková má za sebou velké množství zkušeností ze zahraniční politiky. Mezi státy, ve kterých působila na pozici velvyslankyně, nalezneme např.: Slovinsko, Katar, Kuvajt, Irák a Namibii. Její vyprávění je obohaceno i o zkušenosti z Evropského parlamentu, kde získala pozici předsedkyně Delegace pro vztahy s Izraelem. V letech 2011 – 2015 působila jako velvyslankyně EU v Iráku – byla první Češkou na takto vysoké diplomatické pozici EU. ... Zobrazit víceZobrazit méně
This content isn't available right now
When this happens, it's usually because the owner only shared it with a small group of people, changed who can see it or it's been deleted.