EU zakázala dovoz drůbeže z Ruska a Kazachstánu

08.08.2005

Evropská unie zakáže dovoz drůbeže, jiných ptáků a ostatních produktů z drůbeže z Ruska a Kazachstánu. K tomuto kroku se Unie rozhodla kvůli prevenci přenesení ptačí chřipky do Evropy.

Evropská unie zakáže dovoz drůbeže, jiných ptáků a ostatních produktů z drůbeže z Ruska a Kazachstánu. K tomuto kroku se Unie rozhodla kvůli prevenci přenesení ptačí chřipky do Evropy. Jedná se ale o zákaz preventivní – Unie z těchto oblastí drůbež nedováží.

Členské státy mají zákaz schválit do příštího pátku – od tohoto dne by měl být zákaz také účinný. O nebezpečí zavlečení ptačí chřipky z Ruska do Evropy, varovalo ruské Ministerstvo pro mimořádné situace. Chorobu by podle ruských úřadů mohli rozšířit i tažní ptáci, kteří se na podzim stěhují ze Sibiře k Černému a Kaspickému moři.

V současné době je zákaz drůbeže a drůbežích výrobků zakázán z Thajska, Hong Kongu a Číny. Ptačí chřipka byla potvrzena i v Rusku a Kazachstánu.

Ptačí chřipka je nebezpečná člověku – vir může zmutovat do smrtící formy. Ptačí chřipkou se první lidé nakazili v roce 1997. Všechny případy vznikly přenosem z drůbeže na člověka. Zatím se neprokázal žádný případ přímého přenosu nemoci z člověka na člověka.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🇨🇿🇪🇺 České předsednictví zaznamenalo úspěchy i v Radě pro konkurenceschopnost. V otázce vnitřního trhu a průmyslu 🏗️ se #CZPRES soustředilo zejména na odolnost vnitřního trhu EU v krizích a udržení jeho otevřenosti ➡️ https://euroskop.cz/2023/02/17/uspechy-ceskeho-predsednictvi-v-oblasti-vnitrniho-trhu-a-prumyslu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.