Staré státy unie si prosadily státní podporu regionů

03.08.2005
EK chce od roku 2007 na naléhání Rakouska a Německa povolit v regionech, které sousedí s 9 novými členskými státy unie, povolit vyšší podporu podnikání ze strany státu.

Evropská komise chce od roku 2007 na naléhání Rakouska a Německa povolit v regionech, které sousedí s 9 novými členskými státy unie, povolit vyšší podporu podnikání ze strany státu. EK to uvedla v návrhu nových směrnic pro státní pomoc regionům, které zaslala členským zemím.

Podle těchto návrhů mohou být v regionech, které hraničí s chudými nebo značně podporovanými novými státy EU, jako se třeba Slovensko, zachovány subvence investicí ze strany státu. Do těchto investic jsou zahrnuty i ty, které směřují do velkých podniků (podniky s více než 250 zaměstnanci). Mohou být však podpořeny maximálně 15 procenty z celkového objemu investice. Původně měly být tyto investice zakázané.

V případě středních podniků budou státní subvence moci dosahovat maximální výše 25 procent z objemu investice, v podnicích s maximálně 10 zaměstnanci 35 procent. Podpora může být dokonce ještě vyšší v případě, že je o více jak 20 procent nižší, než kdyby se obdobné podniky nacházely v jedné z nových zemí EU.

Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová však od roku 2007 plánuje podporu ze strany státu omezit. V budoucnu by podle ní mělo být subvencí méně a měly by být cílenější.

Jaké jsou ekonomické vyhlídky eurozóny?

Vzhledem k nedávnému zhoršení hospodářské situace v souvislosti s pandemií covid-19 a válkou na Ukrajině zůstává ohledně stability ekonomik devatenácti zemí eurozóny mnoho otazníků. v zemích, Začátkem května se Philip Lane, hlavní ekonom

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

V dalším díle podcastu Věcně o Evropě si můžete poslechnout rozhovor s tiskovým mluvčím ministra pro evropské záležitosti @MikulasBek Markem Zemanem. Jak chce vést komunikaci o Evropské unii? Co očekává od předsednictví ČR v Radě EU? Jak sám vnímá EU? ➡️ https://euroskop.cz/2022/05/11/vecne-o-evrope-marek-zeman-o-komunikaci-o-evropskych-zalezitostech/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.