03.08.2005
EK chce od roku 2007 na naléhání Rakouska a Německa povolit v regionech, které sousedí s 9 novými členskými státy unie, povolit vyšší podporu podnikání ze strany státu.
Evropská komise chce od roku 2007 na naléhání Rakouska a Německa povolit v regionech, které sousedí s 9 novými členskými státy unie, povolit vyšší podporu podnikání ze strany státu. EK to uvedla v návrhu nových směrnic pro státní pomoc regionům, které zaslala členským zemím.
Podle těchto návrhů mohou být v regionech, které hraničí s chudými nebo značně podporovanými novými státy EU, jako se třeba Slovensko, zachovány subvence investicí ze strany státu. Do těchto investic jsou zahrnuty i ty, které směřují do velkých podniků (podniky s více než 250 zaměstnanci). Mohou být však podpořeny maximálně 15 procenty z celkového objemu investice. Původně měly být tyto investice zakázané.
V případě středních podniků budou státní subvence moci dosahovat maximální výše 25 procent z objemu investice, v podnicích s maximálně 10 zaměstnanci 35 procent. Podpora může být dokonce ještě vyšší v případě, že je o více jak 20 procent nižší, než kdyby se obdobné podniky nacházely v jedné z nových zemí EU.
Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová však od roku 2007 plánuje podporu ze strany státu omezit. V budoucnu by podle ní mělo být subvencí méně a měly by být cílenější.
Spolu s Eurocentrum České Budějov vás zveme na besedu s Janou Hybáškovou, která proběhne v pondělí 23. května v rámci Budějovického Majálesu. Jana Hybášková má za sebou velké množství zkušeností ze zahraniční politiky. Mezi státy, ve kterých působila na pozici velvyslankyně, nalezneme např.: Slovinsko, Katar, Kuvajt, Irák a Namibii. Její vyprávění je obohaceno i o zkušenosti z Evropského parlamentu, kde získala pozici předsedkyně Delegace pro vztahy s Izraelem. V letech 2011 – 2015 působila jako velvyslankyně EU v Iráku – byla první Češkou na takto vysoké diplomatické pozici EU. ... Zobrazit víceZobrazit méně
Obsah teď není dostupný
Když se to stane, obvykle je to kvůli tomu, že vlastník obsah sdílel jen s malou skupinou lidí, změnil nastavení soukromí, nebo byl obsah odebrán.