Podcasty o EU

Podcasty, pravidelně se konající audiopořady, jsou trendem posledních let. Jedná se o moderované diskuze na různorodá témata. Posluchačům umožňují, aby se během poslouchání podcastu věnovali jiným činnostem a přitom si udržovali povědomí o oblasti, která je zajímá z profesního hlediska, z akademické perspektivy či jen z čistě osobního zájmu. Kromě informací mohou posluchači využít podcasty jako užitečný nástroj, jehož prostřednictvím si vylepšit znalost cizího jazyku.

Podcasty je možné poslouchat prostřednictvím k tomu určených platforem. U každého podcastu snadno zjistíte, jakými různými způsoby je možné se dostat k danému audiopořadu. Existuje několik institucí, které pravidelně zveřejňují podcasty o Evropské unii a evropské politice. Zde vám přinášíme tipy na vybraných dvanáct podcastů (v angličtině, češtině, němčině i francouzštině). Podrobné informace o jednotlivých podcastech naleznete kliknutím na odkaz v názvu kurzu.

Věcně o Evropě

Podcast serveru Euroskop.cz. Podcast pro pro eurorealistu, eurooptimistu i euroskeptika. Poslouchejte na tomto odkaze.
POLITICO´s EU Confidential

Známý bruselský zpravodajský portál POLITICO přináší každý týden ve svém podcastu pojmenovaném „EU Confidential“ zamyšlení nad těmi nejaktuálnějšími a nejdůležitějšími událostmi a tématy, které zrovna hýbou unijními institucemi a bruselkými kruhy.

The Sound of Economics

Podcast z provenience bruselského think-tanku Bruegel se specializuje na ekonomické aspekty evropské integrace.

World in 30 Minutes

Podcast think-tanku ECPR (European Council on Foreign Relations) se věnuje globální dimenzi evropské politiky a zahraničním vztahům EU. Hosté často diskutují o tématech, jako jsou transatlantické vztahy, vztahy EU a Číny nebo rozvojová spolupráce.

Evropa zblízka

Podcast pravidelně zveřejňovaný každý týden a připravovaný redakcí české mutace zpravodajského portálu Euractiv. Zaměřuje se na aktuální evropská témata a na postoje České republiky vůči nim.

Talking Europe(um)

Další z podcastů tuzemské provenience, tentokrát z dílny Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM. Ve frekvenci jednou až dvakrát za měsíc se můžete zaposlouchat do názorů předních českých expertů na palčivá politická témata, která zrovna hýbou Evropskou unií.

EU Now

Podcast EU Now zveřejňuje nové díly jednou za měsíc. Vytváří ho pracovníci zastoupení Evropské unie ve Washingtonu, D. C., a specializuje se na spolupráci mezi EU a USA.

CER Podcast

Podcast z dílny britského Central for European Reform (CER) nabízí konstruktivně kritický pohled na Evropskou unii a evropskou integraci.

Brexit Republic

Pravidelný o Velké Británii, britském politickém dění, dopadech brexitu a budoucí podobě vztahu mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií.

Inside Europe

Podcast německého zpravodajského domu Deutsche Welle se vyznačuje širokým (tematicky i geograficky) záběrem témat, posluchačům umožňuje udržovat si přehled o dění v členských zemích EU.

Europa heute

Podcast v němčině od Deutschlandrundfunk o aktuálním politickém dění v unijních institucích i jednotlivých členských státech.

PunktEU

Další z podcastů v německém jazyce, vysílaný zpravodajskou stanicí ARD, si bere pod drobnohled aktuálně diskutované návrhy bruselských institucí i problémy, na které realizace evropských pravidel naráží v členských zemích.

Européen de la semaine

Podcast o evropské politice můžete poslouchat i ve francouzštině. Nové díly podcastu „Européen de la semaine“ zveřejňuje francouzský portál RFI každý týden.

Autor: Petr Pospíšil, Euroskop