Hlavní strana » Já a EU » Přehled fondů » Komunitární (přímo řízené) programy EU » Životní prostředí
Rozpočet | 3,46 mld. eur |
Období | 2014-2020 |
Oprávnění žadatelé |
|
Program EU pro životní prostředí funguje již od roku 1992. Jeho záměrem je podpora implementace a integrace environmentálních a klimatických cílů EU do politik členských států i praxe soukromého sektoru. V letech 2014-2020 je rozdělen na podprogram Životní prostředí a nový podprogram Změna klimatu.
1. Podprogram Životní prostředí (LIFE Environment)
Třemi základními prioritami programu jsou 1) příroda a účinné využívání zdrojů, 2) biologická rozmanitost a 3) správa, politika a informace v oblasti životního prostředí. Významná část prostředků určená na akční granty je vyčleněna na podporu ochrany přírody a biologické rozmanitosti. Mezi ně patří: pilotní a demonstrační projekty, sdílení nejlepší praxe, technická pomoc, šíření informací atd. Další možnou formou jsou provozní granty pro neziskové organizace působící v oblasti životního prostředí.
2. Podprogram Změna klimatu (LIFE Climate Action)
Na problematiku řešení změny klimatu bude vyčleněn trojnásobek finančních prostředků oproti období 2007-2013 (program LIFE+). Podprogram stanovuje tři priority: 1) snižování emisí skleníkových plynů, 2) přizpůsobení se změně klimatu a 3) správa a informace. Podporu získá nový typ tzv. integrovaných projektů, které podpoří zahrnutí opatření související se změnou klimatu napříč různými sektory na regionální úrovni, vytváření místních a regionálních strategií a akčních plánů a financování ze soukromých zdrojů prostřednictvím poskytování půjček a záruk u lokálních bank.
Program LIFE patří mezi finanční programy EU, u nichž Komise na období 2021–2027 v původním verzi VFR navrhla největší proporční navýšení prostředků. Komise současně s ambicí zvýšit úroveň financování opatření v oblasti klimatu rovněž navrhla, že na realizaci cílů v oblasti klimatu v rámci všech programů EU by mělo směřovat alespoň 25 % výdajů EU.
Prvky nového programu LIFE (2021–2027):
Financování se má zaměřit na ochranu životního prostředí, zmírňování změny klimatu, jakož i na podporu přechodu na čistou energii se zvýšenou energetickou účinností a větším podílem obnovitelných zdrojů ve skladbě zdrojů energie. Bude jedním z nástrojů, který EU umožní plnit její cíle v oblasti klimatu a stát se do roku 2050 klimaticky neutrální