Program Erasmus+ (v období 2007-2013 komunitární programy Comenius, Erasmus, Erasmus Mundus, Leonardo da Vinci, Grundtvig, Mládež v akci aj.)
Rozpočet | 14,7 mld. eur |
Období | 2014-2020 |
Oprávnění žadatelé |
|
Podporované aktivity |
|
Web | Oficiální stránky programu Erasmus+ |
Mezi hlavní cíle programu patří:
Erasmus+ nově zahrnuje oblast sportu, kde se zaměřuje mimo jiné na přeshraniční hrozby populárních sportů, jako je např. doping nebo korupce. Podle odhadů se na programu bude podílet až pět milionů občanů EU.
Největší část rozpočtu je určena na vzdělávání a školení (77,5 %, z toho téměř polovina na vysoké školství); 10 % pro nově samostatnou kapitolu mládeže; 1,9 % pro program vzdělávání specializovaného na evropskou integraci.
Mezi hlavní podporované aktivity patří:
Mezi nové nástroje programu se řadí:
Klíčové aktivity č. 1: Individuální vzdělávací mobilita
Podpora programu je poskytována v závislosti na subjektu, který danou podoblast administruje. Finanční prostředky jsou poskytovány na následující aktivity:
Decentralizované (administrativní proces je řízen národní agenturou v České republice)
Projekty mobility jsou zaměřené na studijní pobyty a pracovní stáže pro vysokoškolské studenty, odborné stáže pro studenty odborného vzdělávání, výměnné programy mládeže, aktivity Evropské dobrovolné služby, profesní rozvoj a školení pro zaměstnance všech odvětví vzdělávání. Žadatelem podpory z programu Erasmus+ nemohou být jednotlivci, ale organizace (vysoké školy státní, veřejné a soukromé, konsorcia, neziskové organizace apod.).
Centralizované (administrativní proces je řízen Evropskou komisí, resp. její výkonnou agenturou)
Klíčové aktivity č. 2: Spolupráce za účelem inovace a výměny nejlepší praxe
Decentralizované
Projekty partnerství rozvíjejí spolupráci mezi organizacemi působícími v oblasti odborného vzdělávání a přípravy a podporují implementaci inovativních aktivit. Projekty jsou zaměřeny na sektorovou i mezisektorovou spolupráci. Podporovány jsou projekty zahrnující spolupráci s průmyslem, na bilaterální i multilaterální úrovni s ohledem na daný sektor.
Centralizované
Klíčové aktivity č. 3: Podpora reformy vzdělávací politiky za účelem modernizace vzdělávání a školících systémů
Decentralizované
Projekty strukturovaného dialogu mládeže rozvíjejí diskusi mezi politickými představiteli a zástupci mládeže o tématech týkajících se politiky mládeže.
Centralizované
Jean Monnet: Podpora excelence v oboru evropské integrace
Program Jean Monnet se zaměřuje na podporu výuky, výzkumu a diskuze v oblasti studií evropské integrace na úrovni vysokoškolských institucí. Studia evropské integrace jsou definována jako analýza původu a vývoje Evropského společenství a Evropské unie ve všech směrech. Program byl zahájen v roce 1990 a jeho cílem je zlepšit znalosti a povědomí o otázkách týkajících se evropské integrace mezi akademickými pracovníky, studenty a občany na celém světě.
Program Jean Monnet se mohou zapojit:
Tato klíčová aktivita je centralizovaná, tzn. řízena Evropskou komisí. V rámci programu fungují tyto aktivity:
Sport: Podpora sportovních aktivit na lokální úrovni
Podporu získají projekty organizací aktivních v odvětví sportu na lokální úrovni s cílem vypořádat se přeshraničními hrozbami (doping, ovlivňování výsledků zápasů, násilí, diskriminace), podpořit řádnou správu sportovního prostředí a dvojí kariéru sportovců a zajistit rovný přístup všech. Mezi podporované centralizované aktivity patří:
Ve srovnání se stávajícím obdobím by měl program posílit nabídku studijních příležitostí v Evropě i mimo ni a to navíc pro větší počet uchazečů. Program má být rozšířen, aby zahrnoval všechny úrovně vzdělávání a odborné přípravy. Pro zdůraznění inkluzivního přístupu tohoto programu zachovala Rada jeho současný název „Erasmus+.
Komise v květnu 2018 navrhla zvýšit rozpočet programu Erasmus na období 2021–2027 na 30 miliard EUR, z čehož 25,9 miliard je určeno na vzdělávání a odbornou přípravu, 3,1 miliardy na mládež a 550 milionů na sport.
Návrh Komise sleduje několik cílů.
V listopadu 2018 přijala Rada postoj pro jednání s Evropským parlamentem o programu Erasmus+ na období 2021–2027. Finální podoba bude známá až po vyjednání VFR po roce 2020.
Organizace, které budou chtít v novém programovém období Erasmus+ (2021 – 2027) získat grant, mají možnost nejprve zažádat o udělení tzv. akreditace. Tato změna následně zjednoduší proces předkládání žádostí o financování dílčích projektů. O akreditaci je třeba požádat nejpozději do 31. 12. 2021.