Čína a EU: jiný pohled na obžalobu prezidenta Súdánu

05.03.2009
čtk – aktualizováno

Rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) vydat zatykač na súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra vyvolalo různé reakce. Evropská unie, západní země a organizace bojující za lidská práva mu vyjádřily podporu. Naopak Rusko se k rozhodnutí ICC postavilo skepticky a Liga arabských států se bude snažit o pozastavení procesu.

České předsednictví EU v prohlášení zdůraznilo plnou podporu ICC, který má podle Unie klíčovou roli při prosazování mezinárodního práva. EU také Súdán vyzvala, aby splnil své povinnosti vyplývající z mezinárodního práva a spolupracoval s haagským soudem. Zároveň sedmadvacítka na strany súdánského konfliktu naléhá, aby byly zdrženlivé, ukončily boje, napomáhaly rozmisťování jednotek UNAMID (společné mise OSN a Africké unie v Dárfúru), jakož i snahám humanitárních organizací, a usilovaly o dlouhodobé politické řešení konfliktu.

Podobně hovořili i zástupci Německa, Francie, Británie nebo Spojených států. Vlády a jednotlivci, kteří buď páchají nebo přehlížejí jakákoli zvěrstva, jak to vidíme rok co rok v Súdánu, musí být voláni k zodpovědnosti, řekla první dáma americké zahraniční politiky Hillary Clintonová. Také uvedla, že pokud se Bašír cítí nespravedlivě obžalován, může se bránit u soudu. Ministryně přitom vyjádřila naději, že dnešní rozhodnutí nepovede k dalším násilnostem v Súdánu.

Zdrženlivěji se k vydání zatykače postavilo Rusko, které podle agentury DPA sice uznalo, že se Bašír musí ze svých zločinů zodpovídat, zároveň však podle něj zatykač přichází v nevhodnou dobu a může ohrozit mírová jednání v Dárfúru. Nevhodné rozhodnutí ICC vytvoří nebezpečný precedens pro systém mezinárodních vztahů a přináší riziko, že bude mít pro Súdán negativní důsledky, řekl vyslanec ruského prezidenta pro Súdán Michail Margelov.

Liga arabských států rozhodnutí soudu odmítla a vyjádřila solidaritu se Súdánem v boji proti jakýmkoli plánům, které útočí na jeho suverenitu, stabilitu a jednotu. Organizace také uvedla, že hodlá k Radě bezpečnosti OSN vyslat delegaci, která se pokusí dosáhnout pozastavení procesu se súdánským prezidentem.

S nadšením přivítaly vydání zatykače významné organizace bojující za lidská práva. Amnesty International označila zatykač na súdánského prezidenta za bezprecedentní a vyzvala Bašíra, aby se okamžitě vydal soudu. Richard Dicker z organizace Human Rights Watch uvedl: Ani prezidenti nemají záruku beztrestnosti, pokud jde o hrůzné zločiny. Rozhodnutím, že se prezident Bašír musí zodpovídat za hrůzy v Dárfúru, prolomil zatykač opakované popíráni odpovědnosti ze strany Chartúmu.

Bašír odsoudil zatykač ICC jako spiknutí

Súdánský prezident odsoudil středeční rozhodnutí ICC vydat na něj zatykač a označil ho za spiknutí, které má za cíl destabilizovat jeho zemi a narušit mírové snahy v západosúdánské provincii Dárfúr.

V prvním prohlášení od momentu, kdy se stal soudně hledaným mužem, Bašír tvrdil, že OSN a mezinárodní organizace operující v Súdánu jsou nástroji nového kolonialismu, které se snaží získat nerostné bohatství země pod svou kontrolu. Krátce po středečním vydání zatykače na Bašíra vykázala súdánská vláda z provincie Dárfúr deset humanitárních organizací. Prezident to odůvodnil tím, že porušovaly zákon. Budeme jednat odpovědně a nekompromisně s každým, kdo svým postavením a přítomností v Súdánu poruší zákon, stabilitu a bezpečnost, řekl na zasedání súdánské vlády.

OSN uvedla, že vypovězením organizací z Dárfúru bude ohrožena humanitární práce v oblasti, a vyzvala Súdán, aby svůj krok přehodnotil. Na to však Bašír neslyšel. V Súdánu jsme vždy byli terčem OSN a těchto organizací, protože jsme jim řekli ‚ne‘, tvrdil na jednání vlády. Řekli jsme, že súdánské zdroje půjdou súdánskému lidu. Poté promluvil k tisícům stoupenců, kteří v ulicích Chartúmu demonstrují na jeho podporu.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek