OBSE je skeptická k ruskému bezpečnostnímu návrhu

28.06.2009
čtk

Ministři zahraničí zemí sdružených v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se dnes vyjádřili skepticky k loňskému ruskému návrhu na nové bezpečnostní uspořádání. Šéf francouzské diplomacie Bernard Kouchner po skončením neformální schůzky, která se konala v řeckém Korfu, otevřeně řekl, že není potřeba.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv loni v červenci navrhl uzavření nového bezpečnostního paktu, který by zahrnoval území od Vladivostoku na ruském Dálném východě po kanadský Vancouver na západě Severní Ameriky. Obecně je to chápáno jako snaha Ruska oslabit vliv NATO, vůči jehož rozšiřování o postsovětské republiky a americkým plánům na výstavbu protiraketového štítu ve střední Evropě má Moskva velké výhrady.

Nepotřebujeme novou (bezpečnostní) strukturu. Máme jich k dispozici mnoho – OSN, EU, OBSE, Radu Evropy. Máme principy, máme struktury, tak je posilněme, řekl Kouchner podle agentury Reuters novinářům.

Za hlavní pozitivní aspekt dnešního jednání na Korfu francouzský ministr považuje to, že byli přítomni zástupci Ruska. Shodli jsme se na principech, ale nepokročili jsme v řešení zakonzervovaných konfliktů, nehovořili jsme o Moldavsku, o Náhorním Karabachu, o Čečensku. Byly uvítány určité návrhy týkající se Gruzie, řekl Kouchner.

Stejný názor vyjádřil i jeho finský kolega Alexander Stubb. Nikdo z přítomných ministrů prý nestál o nové uspořádání evropské bezpečnosti, protože existující organizace jako NATO, Evropská unie a OBSE fungují docela dobře.

Medveděv tvrdí, že bezpečnostní organizace z dob studené války, jako je NATO, nejsou již schopné snižovat napětí v multipolárním světě. Navrhl proto smlouvu o evropské bezpečnosti, která by mimo jiné garantovala stejný status všem signatářům a vylučovala by vojenské pakty namířené proti jiným účastnickým státům. Bezpečnost může být buď společná, nebo iluzorní, zdůraznil před schůzkou ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

OBSE existuje od roku 1975 a sdružuje 56 zemí včetně Spojených států a Kanady. Tématem dnešního jednání měl být kromě eventuálního nového bezpečnostního uspořádání a Íránu také mandát mise OBSE v Gruzii. Od loňského září v ní působí 20 neozbrojených vojenských pozorovatelů OBSE. Byli tam vysláni po loňské gruzínsko-ruské válce kvůli odštěpenecké Jižní Osetii. Úkolem pozorovatelů je dohlížet na plnění příměří mezi oběma stranami. Jejich mandát končí 30. června a OBSE se ani po půlročním vyjednávání s Ruskem nepodařilo dosáhnout souhlasu Moskvy s prodloužením.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek