Sazby v eurozóně zůstanou vysoké tak dlouho, jak bude nutné, řekla Christine Lagarde

Úrokové sazby v eurozóně zůstanou zvýšené tak dlouho, jak to bude nutné. Dnes to před Hospodářským a měnovým výborem Evropského parlamentu zopakovala prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagarde. Banka se pomocí vyšších úrokových sazeb snaží snížit inflaci a to navzdory potížím evropské ekonomiky.

„Naše budoucí rozhodnutí zajistí, že klíčové úrokové sazby ECB zůstanou na dostatečně restriktivní úrovni tak dlouho, jak to bude nutné,“ řekla Lagarde. „Jsme i nadále odhodláni zajistit, aby se inflace vrátila k našemu střednědobému cíli ve výši dvou procent,“ dodala. Neupřesnila, jak dlouhé toto období může být, řekla pouze, že „je to dlouhý závod, ve kterém se nacházíme“.

Lagarde tak zopakovala své prohlášení, které učinila po posledním rozhodnutí o úrokových sazbách 14. září. Tehdy ECB zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,50 procenta. Většina pozorovatelů očekává, že základní úroková sazba prozatím zůstane na této úrovni.

Od posledního zasedání o úrokových sazbách se k měnové politice ECB vyjádřili i další centrální bankéři. Minulé úterý šéf francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau naznačil, že úrokové sazby v eurozóně zůstanou stabilní po delší období. Podle prezidenta Bundesbanky Joachima Nagela zatím není jasné, zda dojde k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Inflace je stále příliš vysoká, řekl Nagel nedávno podle agentury DPA.

Zdroj: ČTK

Foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek

ODEBÍREJTE NOVINKY O AKTUÁLNÍM DĚNÍ V EU