Sněmovna schválila rámcové dohody mezi EU, Thajskem a Malajsií

Sněmovna dnes dokončila parlamentní schvalování dvou rámcových smluv, které uzavřela EU s Thajskem a Malajsií. Oba dokumenty zahrnují spolupráci mezi evropskou sedmadvacítkou a uvedenými asijskými zeměmi v řadě témat od lidských práv, boje proti terorismu a organizovanému zločinu nebo v boji s migrací. Řeší třeba i zdravotnictví či daňové otázky. Obě dohody podepsal v polovině loňského prosince za unii vzhledem k českému předsednictví také premiér Petr Fiala. Senát svůj souhlas s oběma dokumenty vyslovil již letos v dubnu.

Hospodářská komora již dříve uvedla, že spolupráce s indo-pacifickou oblastí může pomoci českému vývozu v získání nových teritorií. „Máme za to, že daný region může sehrát významnou roli v diverzifikaci českého zahraničního obchodu, a to v souvislosti s nahrazováním zpřetrhaných odběratelsko-dodavatelských řetězců v důsledku koronavirové pandemie, vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině, ale i ve vazbě na revizi vztahů s Čínskou lidovou republikou,“ sdělil již dříve ČTK ředitel odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič.

Podle serveru BusinessInfo je obchodní bilance s Thajskem dlouhodobě záporná, a to kvůli dovozu elektroniky. Za rok 2020 skončil vzájemný obchod pasivním saldem pro ČR 27,2 miliardy korun. Na druhé straně někteří čeští občané podle serveru investují do nákupu tamních nemovitostí; týká se to hlavně cestovního ruchu. Za perspektivní obory označuje server například dopravní, potravinářský nebo obranný průmysl. Výrazně negativní obchodní bilanci má Česko také s Malajsií. Obchodní výměna však roste a v roce 2021 přesáhla 2,5 miliardy dolarů, tedy asi 55 miliard korun podle nynějšího kurzu. Pokud jde o zahraniční investice, vnímají investoři Malajsii v zásadě pozitivně, uvedl server BusinessInfo.

Zástupci EU podepsali rámcové dohody na loňském prosincovém summitu EU a Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). Sdružení zahrnuje Indonésii, Filipíny, Vietnam, Barmu, Thajsko, Laos, Kambodžu, Malajsii, Singapur a Brunej. EU a ASEAN jsou jeden pro druhého třetími nejvýznamnějšími obchodními partnery a unie by ráda po dohodách se Singapurem a Vietnamem uvolnila obchodní bariéry také ve vztahu k dalším zemím. „Otevírá se tak prostor pro sjednávání dlouhodobých investic s těmito státy a stvrzujeme tím také spolupráci v ekonomické, politické, bezpečnostní a sociokulturní oblasti,“ komentoval tehdy podpis dohod premiér Fiala.

Zdroj: ČTK

Sdílet tento příspěvek

Další aktuality

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.