Polsko rozmístí u hranic s Běloruskem na 10 000 vojáků, uvedl ministr obrany

Polsko rozmístí poblíž hranic s Běloruskem kolem 10.000 vojáků. Varšava tak chce odradit „agresora“ od případného útoku, řekl rozhlasové stanici Polskie Radio ministr obrany Mariusz Blaszczak. O zvyšování počtu vojáků, kteří mají podpořit pohraniční stráž u hranic s Běloruskem, informovali polští činitelé už dříve. Varšava tyto kroky podle prohlášení činí v souvislosti s nárůstem migrace a přítomností ruských žoldnéřů z Wagnerovy skupiny v Bělorusku.

„Přesouváme vojsko blíže k hranicím s Běloruskem, abychom odstrašili agresora, aby se neodvážil nás napadnout,“ řekl nyní šéf resortu obrany v rozhlasové stanici. „Na hranici bude kolem 10.000 vojáků – 4000 budou přímo podporovat pohraniční stráž, 6000 jich bude v záloze,“ poznamenal ministr.

Náměstek polského ministra vnitra Maciej Wonsik ve středu uvedl, že Varšava vyšle během následujících dvou týdnů na hranice s Běloruskem dalších 2000 vojáků, což je dvojnásobek toho, co žádala pohraniční stráž. Tlak na polsko-běloruských hranicí narůstá, i když není srovnatelný s tím, jaká byla situace před dvěma roky, podotkl Wonsik s odkazem na období, kdy se pokoušelo hranice z Běloruska do Polska překonat mnoho migrantů mimo jiné z Blízkého východu nebo Afriky, odkud prchají před chudobou či ozbrojenými konflikty.

Varšava a Evropská unie tehdy obvinily autoritářský režim běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, že migranty využil jako hybridní zbraň v odplatě za sankce EU uvalené na režim kvůli porušování lidských práv a potlačování opozice. Wonsik už v pondělí tvrdil, že na hranici s Běloruskem sílí agresivita vůči polským pohraničníkům a vojákům a z organizace nelegální migrace obvinil běloruské bezpečnostní složky.

Letos bylo zaznamenáno více než 19.000 pokusů o nelegální překročení hranice, rekordní měsíc byl červenec, kdy se do Polska pokusily dostat téměř 4000 lidí, uvedlo Polskie Radio na svém webu. Za celý loňský rok úřady podle něj zaznamenaly necelých 16.000 pokusů.

V posledních týdnech se navíc poblíž hranic objevili ruští žoldnéři z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny, která má podle polského premiéra Mateusze Morawieckého za cíl destabilizovat situaci na východním křídle NATO. Bělorusko rovněž podle médií v pondělí zahájilo poblíž hranic s Polskem a Litvou vojenské cvičení. Obě země posílily ostrahu hranic už dříve, reagovaly tak na skutečnost, že do Běloruska se přesunuli wagnerovci, kteří se před tím účastnili ruské invaze na Ukrajinu.

K napětí přispěl nedávný incident, kdy dva běloruské vrtulníky v malé výšce narušily polský vzdušný prostor, Minsk narušení hranic popřel. Polsko v souvislosti s dřívějším přílivem migrantů na hranici s Běloruskem vybudovalo oplocení vybavené elektronickou ochranou.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své poslední analýze vývoje ruské invaze na Ukrajině informoval o spekulacích ohledně odchodu wagnerovců z Běloruska. Ruský zasvěcený zdroj 8. srpna tvrdil, že Wagnerova skupina podniká první etapu stahování z Běloruska, přičemž autobusy odvážejí 500 až 600 bojovníků do Krasnodarského kraje, Voroněžské a Rostovské oblasti v Rusku, píše ISW. Další etapa má pokračovat v srpnu.

Zmíněný člověk a zdroj spojený s wagnerovci podle ISW spekulovali, že žoldnéři možná opouštějí Bělorusko, protože Lukašenko odmítl wagnerovce financovat, když zjistil, že za ně nebude platit Moskva, jak zřejmě očekával. V zemi by podle zdroje měla zůstat malá skupina žoldnéřů, která by měla trénovat běloruské síly.

Institut u této zprávy zároveň upozornil, že nezaznamenal vizuální důkazy o přesunu ruských žoldnéřů z Běloruska a platnost těchto tvrzení – stejně jako budoucnost Wagnerovy skupiny – byla v době publikace analýzy nejasná. Zároveň však poznamenal, že tyto spekulace by mohly naznačovat „zhroucení aspektů dohody“ mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a šéfem wagnerovců Jevgenijem Prigožinem.

Zdroj: ČTK

Foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.