Europoslanci, ale i Evropská komise od summitu prezidentů a premiérů Evropské unie očekávají především řešení konkurenceschopnosti unijního hospodářství ve světle zelené transformace a hospodářských vztahů s Čínou a Spojenými státy. Zásadním tématem je pro ně nadále i podpora Ukrajiny v obraně vůči ruské invazi a migrace. Lídři členských států Evropské unie se setkají příští týden v Bruselu.
„Obchod byl po mnoho let naším posvátným nástrojem, který přinášel prosperitu, rozvoj a zlepšoval životy našich občanů. A i když jsme mistři ve vyjednávání opatření, hůře nám jde jejich implementace,“ řekl europoslancům ve Štrasburku ve svém úvodním projevu předseda Evropské rady Charles Michel.
V podobném duchu pokračovala i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ta minulý týden jednala ve Washingtonu s americkým prezidentem Joem Bidenem mimo jiné o lepších podmínkách pro evropské firmy poté, co vláda USA přijala takzvaný zákon o snižování inflace (IRA). Ten počítá s miliardovými investicemi do ochrany klimatu a dotacemi americkému průmyslu. V EU vyvolal obavy z konkurenčního znevýhodnění, protože část dotací a daňových úlev je vázáno na americké výrobky.
Von der Leyenová uvedla, že mezi unijní Zelenou dohodou (Green Deal) a americkým IRA je očividná souvislost. „Obě opatření jsou současně klimatickou strategií i strategií pro investice a růst ekonomiky… vyjednávání ale mohou vyřešit jen některé z nejpalčivějších problémů, nejvíc práce musíme udělat tady v Evropě,“ uvedla předsedkyně Evropské komise a zdůraznila, že aby unie naplnila nevyhnutelný cíl zelené transformace ekonomiky, musí mimo jiné zajistit zdroje kritických materiálů potřebných k výrobě například baterií.
„Téměř 98 procent hořčíku získáváme z Číny, 97 procent našeho lithia pochází z Číny… pandemie a válka nám dala hořkou lekci o závislostech,“ dodala předsedkyně EK s odkazem na evropskou závislost na ruských fosilních palivech. „V Kanadě jsem navštívila firmu, která recykluje 95 procent lithia z použitých baterií. To musí být budoucnost i v Evropě,“ uvedla von der Leyenová.
Na otázku konkurenceschopnosti se zaměřila v projevech i většina předsedů jednotlivých politických frakcí EP.
„Spojené státy přijaly IRA už před několika měsíci. A my stále mluvíme o tom, jak odpovědět… potřebujeme rychlé a jednotné řešení,“ vyzvala česká místopředsedkyně EP Dita Charanzová (ANO), která připomněla, že automobilka Volkswagen zvažuje, zda v Evropě, a možná přímo v Česku, postaví novou továrnu na baterie pro elektromobily. Svoji první továrnu však postaví v Severní Americe, aby měla přístup k výhodám IRA.
Český europoslanec z lidovecké frakce EPP Luděk Niedermayer (TOP 09) uvedl, že „hnacím motorem ekonomiky by neměly být dotace nebo státní podpora, ale hospodářská soutěž“. „Za porovnávání se s USA můžeme zaplatit vysokou cenu… zatímco oni jsou (jako federace) jednotní, my máme v jednotlivých členských státech 20 odlišných přístupů,“ dodal Niedermayer.
Druhotným tématem europoslanců byla dnes také migrace. V projevech se tématu dotkli jak předseda Evropské rady Michel, tak spolupředseda klubu Evropských konzervativců a reformistů Nicola Procaccini.
V souvislosti s hospodářskými i sociálními tématy také někteří europoslanci i von der Leyenová zdůraznili, že Evropská unie se musí zbavit přebytečné byrokracie tam, kde je to možné, aby se stala atraktivnější pro investory a podnikatele.
Zdroj: ČTK
🌍 Shrnuli jsme pro vás pravidelný přehled nelegální migrace do EU, který zpracovává agentura Frontex. V prvních dvou měsících roku 2023 se počet nelegálních překročení hranic zvýšil na 28 130, což je zhruba stejný počet jako ve stejném období loňského roku. Nejaktivnější zůstávají trasy přes centrální Středomoří a západní Balkán ⤵️
... Zobrazit víceZobrazit méně
Přehled nelegální migrace do EU v roce 2023 - Euroskop
euroskop.cz
Podívejte se na pravidelný přehled nelegální migrace do EU, který zpracovává agentura Frontex. V prvních dvou měsících roku 2023 se počet nelegálních překročení hranic zvýšil na 28...