Evropská unie kritizuje Twitter za nedostatečnou zprávu o boji proti dezinformacím

aktuality

Sociální síť Twitter zcela nedostála závazkům z loni přijatých pravidel boje proti dezinformacím, když předložila Evropské komisi neúplnou zprávu o opatřeních v této oblasti. Unijní exekutiva to dnes uvedla v tiskové zprávě. Twitter údajně jako jediný ze skupiny technologických společností dodal zprávu s nedostatkem dat a informací o svých plánech.

Evropská komise se loni v červnu na takzvaném kodexu o dezinformacích dohodla kromě Twitteru se třemi desítkami dalších společností, včetně platforem Facebook a TikTok nebo firmy Google. Cílem iniciativy je posílení role skupin ověřujících fakta, rázný postup proti falešným účtům a manipulaci s informacemi či odstřižení strůjců cílených dezinformací od reklamních příjmů.

Dnes signatáři kodexu zveřejnili své první zprávy o tom, jak přijaté závazky naplňují. Unijní exekutiva ocenila jejich práci, z pozitivního hodnocení ale vyčlenila Twitter, „jehož zpráva obsahuje málo dat a žádné informace o závazcích ohledně posílení komunity ověřovatelů faktů“.

Twitter neobstál první zkoušce v boji proti dezinformacím

Eurokomisařka Věra Jourová, která má danou agendu na starosti, uvedla, že od sociální sítě vlastněné miliardářem Elonem Muskem očekává serióznější přístup k závazkům. „Je pro mě zklamání vidět, že zpráva Twitteru zaostává za ostatními,“ cituje Jourovou tisková zpráva.

Twitter pod Muskovým vedením neobstál první zkoušce svého postupu proti dezinformacím. Vážné následky platformě za toto selhání nehrozí, neboť kodex není součástí unijního práva. Loni schválený Akt o digitálních službách, který vstoupí v platnost během letošního a příštího roku, ovšem obsahuje podobné požadavky na největší sociální sítě a za jeho porušení hrozí vysoké pokuty.

Twitter podle agentury AP nereagoval na žádost o vyjádření ke zprávě předložené EK, v níž společnost mluví o „skutečných pokrocích“ v boji proti dezinformacím. Platforma po převzetí Muskem zrušila své tiskové oddělení, odešli z ní nebo byli vyhozeni také mnozí pracovníci, jejichž úkolem bylo omezovat šíření škodlivého obsahu a manipulací. Twitter v posledních měsících přestal vymáhat pravidla namířená proti dezinformacím o covidu-19 a vrátil účty řadě hlasatelů konspiračních teorií, včetně exprezidenta USA Donalda Trumpa.

Ve zprávách pro Evropskou komisi měly technologické společnosti mimo jiné uvést, kolik případů manipulativního chování zaznamenaly nebo v jakém rozsahu zablokovaly příjmy z reklamy pro dezinformační aktéry. Další kolo těchto hlášení je pro signatáře unijního kodexu v plánu na červenec.

Zdroj: ČTK, Euroskop.cz

Sdílet tento příspěvek

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.