Ekonomická nálada v EU se v lednu třetí měsíc za sebou zlepšila, lepší je i v ČR

aktuality

Ekonomická nálada v Evropské unii se v lednu třetí měsíc za sebou zlepšila, uvedla ve včerejší zprávě Evropská komise (EK). Její index ekonomické nálady se proti prosinci zvýšil o 2,3 bodu na 98,0 bodů. V České republice index vzrostl druhý měsíc za sebou, a sice o 5,2 bodu na 88,7 bodu.

V EU odrážel růst indexu výrazné zlepšení v oblasti spotřebitelské důvěry, průmyslu, službách a maloobchodě. Důvěra ve stavebnictví se v zemích sedmadvacítky snížila. Z největších evropských ekonomik ukazatel ekonomické nálady výrazněji vzrostl ve Francii (o 4,4 bodu), ve Španělsku (o 2,7 bodu), v Německu (o 2,5 bodu) a v Itálii (o 1,7 bodu). V Polsku index stagnoval.

Ekonomika EU se nyní potýká s negativními důsledky vysoké inflace a rostoucích úrokových sazeb. Evropská centrální banka (ECB) v polovině prosince zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 2,50 procenta. ECB na příští měsíce avizovala stabilní zvyšování úroků tempem 50 bazických bodů, investoři ale předpokládají, že ve zpřísňování měnové politiky nakonec nebude tak razantní, jak slibovala.

Zdroj: ČTK

Sdílet tento příspěvek

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.