Neformální jednání ministrů vnitra a spravedlnosti zemí EU ve Stockholmu

Ministři spravedlnosti a vnitřních věcí zemí EU se 26. a 27. ledna 2023 sešli ve Stockholmu na neformálním zasedání v rámci švédského předsednictví Rady Evropské unie. Zasedání předsedali švédská ministryně pro migraci Maria Malmer Stenergardová a ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer. Ministři diskutovali o migrační politice EU, boji proti organizovanému zločinu a ruské agresi na Ukrajině.

První den programu byl věnován oblasti vnitřních věcí. V rámci dopoledního bloku ministři vnitřních věcí projednali možnosti efektivní spolupráce se třetími zeměmi v oblasti návratové politiky. V průběhu diskuze zdůraznili, že je za účelem efektivního navracení a předcházení nelegální migraci důležité využívat všechny nástroje, které jsou k dispozici. Za stěžejní označili pozitivní i negativní pobídky a systematičtěji využití vízové politiky.

Během oběda se ministři věnovali hledání nejvhodnějších nástrojů, jak spolupráci se třetími zeměmi upevnit a prohloubit. Konkrétní témata zahrnovala vízovou politiku, obchod, mezinárodní rozvojovou spolupráci a diplomatické vztahy. Odpolední blok byl zaměřen na ruskou agresi na Ukrajině a boj proti organizovanému zločinu. Ministři jednali o přístupu k datům, elektronickým důkazům a informacím pro účely soudnictví a vymáhání práva v digitálním věku.

Ministři spravedlnosti zemí EU se sešli v pátek 27. ledna. Jednání bylo věnováno justiční spolupráci v boji proti organizovanému zločinu a zajištění odpovědnosti za hlavní mezinárodní zločiny spáchané na Ukrajině. Zasedání se prostřednictvím videohovoru zúčastnil také ukrajinský ministr spravedlnosti Denys Maliuska, který poskytl informace o aktuální situaci v zemi.

Agentura Evropské unie pro justiční spolupráci v trestních věcech (Eurojust) na zasedání představila svou práci v oblasti podpory koordinace přeshraničního vyšetřování trestných činů vnitrostátními orgány. Poté ministři diskutovali o tom, jak lze do budoucna nejlépe zaručit a rozvíjet klíčovou roli Eurojustu při podpoře a posilování koordinace vyšetřování a stíhání závažných přeshraničních trestných činů.

Druhým tématem diskuze bylo stíhání nejzávažnějších mezinárodních trestných činů na Ukrajině. Ministři jednali o zajištění odpovědnosti za mezinárodní zločiny spáchané na Ukrajině a o získaných zkušenostech a osvědčených postupech v této otázce.

Autorka: Kristina Hubáčková, Euroskop.cz

Zdroj: Rada EU, Švédské předsednictví

Přehled nelegální migrace do EU v roce 2023

Podívejte se na pravidelný přehled nelegální migrace do EU, který zpracovává agentura Frontex. V prvních dvou měsících roku 2023 se počet nelegálních překročení hranic zvýšil na 28 130, což je…

Webinář k výběrovým řízením do institucí EU

Diplomatická akademie MZV ČR pořádá dne 13. dubna 2023 jednodenní webinář zaměřený na přípravu pro české uchazeče na výběrová řízení do institucí EU. Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Odbor vzdělávání a…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🇨🇿🇪🇺 České předsednictví zaznamenalo úspěchy i v Radě pro konkurenceschopnost. V otázce vnitřního trhu a průmyslu 🏗️ se #CZPRES soustředilo zejména na odolnost vnitřního trhu EU v krizích a udržení jeho otevřenosti ➡️ https://euroskop.cz/2023/02/17/uspechy-ceskeho-predsednictvi-v-oblasti-vnitrniho-trhu-a-prumyslu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.