V Brně začalo modelové zasedání institucí EU

Celkem padesát středoškolských studentů z Česka a Slovenska se sjelo do Brna, kde je čeká čtyřdenní program skládající se nejenom ze samotné simulace legislativního procesu EU, ale také diskusí s odborníky na různá témata spojena s evropskými záležitostmi.

Po slavnostním zahájení modelového zasedání proběhla první z panelových diskuzí, kdy měli účastníci možnost debatovat s Igorem Blahušiakem z Odboru komunikace o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR, Zuzanou Wildovou z Národní pracovní skupiny pro strukturovaný dialog s mládeží, Pavlem Kukučkou ze Zastoupení Evropské komise v ČR a Janem Pátkem z Kanceláře Evropského parlamentu na Slovensku. Tématem debaty byly výzvy pro Evropu v roce 2023. Účastníky nejvíce zajímaly evropské volby mimo jiné s ohledem dosavadní účast Čechů a Slováků v těchto volbách.  Studenti se rovněž dotkli například tématu zapojení mladých do veřejného života.

Na modelovém zasedání čeká účastníky mimo simulace vyjednávání v rámci legislativního procesu také další zajímavý doprovodný program. První den, kromě panelové diskuze, proběhlo představení agendy a seznamovací aktivity. Agendou tohoto modelového zasedání je Evropský akt o svobodě médií.

V pátek čeká účastníky před jednáním institucí EU zejména panelová diskuze na téma dezinformace s hosty za Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty, České elfy a Gerulata Technologies. Následovat bude diskuzní aktivita na téma evropská bezpečnost s hosty mimo jiné z Univerzity obrany či Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

V sobotu mezi ranním a odpoledním jednáním institucí EU čeká účastníky další diskuzní aktivita, tentokrát na téma budoucnosti Evropské unie s poslanci Evropského parlamentu Markétou Gregorovou a Tomášem Zdechovským, zástupcem organizace EUROPEUM a státním tajemníkem Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenska Andrejem Stančíkem.

Poslední den programu proběhne workshop o možnostech pro mladé lidi v rámci programu Erasmus+, následovat bude závěrečné jednání institucí EU a zakončení celého modelového zasedání.

Autor: Martin Míšek, EUTIS

Přehled nelegální migrace do EU v roce 2023

Podívejte se na pravidelný přehled nelegální migrace do EU, který zpracovává agentura Frontex. V prvních dvou měsících roku 2023 se počet nelegálních překročení hranic zvýšil na 28 130, což je…

Webinář k výběrovým řízením do institucí EU

Diplomatická akademie MZV ČR pořádá dne 13. dubna 2023 jednodenní webinář zaměřený na přípravu pro české uchazeče na výběrová řízení do institucí EU. Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Odbor vzdělávání a…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🇨🇿🇪🇺 České předsednictví zaznamenalo úspěchy i v Radě pro konkurenceschopnost. V otázce vnitřního trhu a průmyslu 🏗️ se #CZPRES soustředilo zejména na odolnost vnitřního trhu EU v krizích a udržení jeho otevřenosti ➡️ https://euroskop.cz/2023/02/17/uspechy-ceskeho-predsednictvi-v-oblasti-vnitrniho-trhu-a-prumyslu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.