aktuality

Jednání ohledně Severního Irska rychle postupují, uvedl šéf britské diplomacie Cleverly

Práce na vyřešení otázek ohledně statusu Severního Irska po odchodu Británie z Evropské unie postupují relativně rychle, uvedl dnes šéf britské diplomacie James Cleverly. V Londýně přivítal německou ministryni zahraničí Annalenu Baerbockovou, podle které se poslední jednání mezi Bruselem a Londýnem nesla v pozitivním duchu. Informovala o tom agentura Reuters.

„Postupujeme poměrně rychle a odvádíme obrovský kus dobré práce,“ řekl Cleverly na tiskové konferenci po jednání s Baerbockovou. „Opravdu vítáme… mnohem konstruktivnější tón v rozhovorech mezi Spojeným královstvím a (Evropskou) komisí,“ uvedl britský ministr. Vyjádřil také naději, že by řešení mohl Londýn s EU  najít do dubna.

Vzájemná důvěra mezi Británií a EU snad podle Baerbockové povede k rychlému pokroku v jednáních a nalezení řešení. Šéfka německé diplomacie uvedla, že EU je připravena být flexibilní.

Rozhovory o severoirském protokolu, tedy o té části brexitové dohody, která hovoří o kontrolách zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Británie, byly po sedmiměsíční pauze obnoveny loni v říjnu.

Británie formálně opustila EU před téměř třemi lety. Učinila tak na základě dohody, která ošetřuje i klíčovou výzvu v podobě zachování volného režimu na hranici Severního Irska s Irskou republikou, z níž se v důsledku brexitu stala hranice EU. Nakonec se Londýn a Brusel dohodly, že na uvedenou část Spojeného království se budou nadále vztahovat pravidla jednotného unijního trhu, zatímco kontroly zboží budou probíhat při jeho cestě mezi regionem a zbytkem Británie.

Zdroj: ČTK

Přehled nelegální migrace do EU v roce 2023

Podívejte se na pravidelný přehled nelegální migrace do EU, který zpracovává agentura Frontex. V prvních dvou měsících roku 2023 se počet nelegálních překročení hranic zvýšil na 28 130, což je…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🇨🇿🇪🇺 České předsednictví zaznamenalo úspěchy i v Radě pro konkurenceschopnost. V otázce vnitřního trhu a průmyslu 🏗️ se #CZPRES soustředilo zejména na odolnost vnitřního trhu EU v krizích a udržení jeho otevřenosti ➡️ https://euroskop.cz/2023/02/17/uspechy-ceskeho-predsednictvi-v-oblasti-vnitrniho-trhu-a-prumyslu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.