Evropská komise nabídla Číně vakcíny proti covidu-19

aktuality

Evropská komise v uplynulých dnech nabídla Číně vakcíny proti covidu-19. Darování vakcín je součástí souboru opatření, který Evropská unie chystá v reakci na epidemickou situaci v Číně. Informaci zveřejněnou deníkem Financial Times dnes novinářům potvrdil mluvčí unijní exekutivy. Čína již dříve uvedla, že proočkování jejího obyvatelstva je dostatečně vysoké. Podle mluvčího Peking zatím na nabídku nereagoval.

„S ohledem na situaci s covidem-19 v Číně oslovila komisařka Stella Kyriakidesová čínské protějšky s nabídkou solidarity a podpory,“ sdělil novinářům mluvčí Tim McPhie. Vedle nespecifikovaného množství vakcín adaptovaných na covidové varianty je podle něj komise připravena poskytnout pomoc zdravotnických expertů.

Unijní státy mají v současnosti očkovacích látek nadbytek, a chtějí proto zrevidovat smlouvy s výrobci. Darování vakcín, které v současnosti členské země nepotřebují, je součástí připravované unijní odezvy na zhoršující se pandemickou situaci v Číně.

O možných společných opatřeních dnes odpoledne jedná zdravotně-bezpečnostní výbor komise, jehož cílem je zlepšit koordinaci členských států v přístupu k situaci v Číně. Některé země, například Itálie, Francie či Španělsko, již zavedly povinné testování pro cestující z Číny. Další státy takové opatření zatím nechystají.

Po rozvolnění většiny pandemických opatření v prosinci čelí Čína podle západního tisku silné vlně nákazy koronavirem. Peking ale tvrdí, že tyto zprávy jsou zveličené. Čínské úřady také oznamují jednotky mrtvých nakažených denně, zatímco podle odhadů západních organizací v zemi umírá v souvislosti s covidem-19 několik tisíc lidí denně.

Čínské zastupitelství při EU v neděli uvedlo, že proočkování čínského obyvatelstva je dostatečně vysoké. To však zpochybňují experti na zdravotnictví, kteří poukazují na nízkou proočkovanost některých skupin, například seniorů nad 80 let. Podle odborníka Světové zdravotnické organizace (WHO) Mikea Ryana není ochrana vakcínami v čínské populaci dostatečná. Ryan vyzval k dalšímu očkování proti covidu-19 v zemi.

Čína v rámci pandemie covidu-19 spoléhá především na vakcíny a přípravky, které si sama vyrábí. Čínské vakcíny jsou podle deníku Financial Times méně účinné než ty západní výroby používající technologii mRNA.

Zdroj: ČTK

Sdílet tento příspěvek

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.