Plyn pro evropský trh dál zlevňuje, dopoledne se dostal k 70 eurům za MWh

aktuality

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh první obchodní den letošního roku pokračuje v poklesu. Dopoledne vykazoval klíčový termínový kontrakt na plyn pokles o více než sedm procent, a cena se tak dostala k 70 eurům (1692 Kč) za megawatthodinu (MWh). Plyn je nyní nejlevnější od druhé poloviny loňského února, tedy od doby, než začala válka na Ukrajině. K nízkým cenám teď přispívá hlavně teplé počasí a s tím související nižší poptávka.

Kolem 11:00 SEČ se cena plynu s dodáním v únoru ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala kolem 74 eur za MWh, a proti poslednímu obchodnímu dnu loňského roku tak vykazovala pokles téměř o tři procenta. Cena plynu v Evropě klesá už asi tři týdny, ceny v TTF jsou pro evropský trh určující. Dlouhodobě klesají i velkoobchodní cena elektřiny.

Meteorologové předpovídají, že v příštích dvou týdnech budou teploty ve většině regionů v Evropě nad průměrem pro toto roční období. Díky tomu se Evropa bude schopna vyhnout nejhoršímu scénáři v podobě brzkého vyčerpání zásobníků na plyn už v zimních měsících. Za prosinec se cena plynu snížila asi o 47 procent díky tomu, že chybějící ruský plyn se Evropě podařilo z velké části nahradit dovozem zkapalněného zemního plynu (LNG), hlavně ze Spojených států.

Déletrvající mírnější teploty spolu s typickým snížením poptávky v průmyslu na konci roku mohou pomoci udržet v Evropě dostatečné zásoby plynu až do konce topné sezony. Nižší ceny plynu jsou také úlevou pro evropskou ekonomiku, na kterou doléhá vysoká inflace.

Loňský rok byl ve znamení silného cenového kolísání, na konci léta se cena plynu v TTF krátce vyšplhala k 350 eurům za megawatthodinu, ačkoli před dvěma lety stál plyn méně než 20 eur/MWh. Ceny se začaly zvyšovat předloni, podle části analytiků v reakci na energetickou politiku Evropské unie, která tlačí na rychlý odklon od fosilních paliv bez adekvátního řešení. Další citelný růst cen se dostavil po invazi ruských vojsk na Ukrajinu loni v únoru, po kterém Evropa začala odmítat ruský plyn.

Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že energetická krize je pro největší evropskou ekonomiku těžkou zkouškou. Občany vyzval, aby v nadcházejících měsících dál šetřili energiemi. Podle údajů společnosti Gas Infrastructure Europe (GIE) vzrostly v uplynulém týdnu zásoby plynu v Německu na 90 procent, zatímco pětiletý průměr pro toto roční období činí 73 procent. V České republice byly zásobníky minulý týden naplněny zhruba na 84 procent.

Země EU v prosinci schválily parametry nouzového omezení cen plynu, na němž se ministři energetiky shodli za českého předsednictví. Omezení bude unie na všech svých burzách s plynem uplatňovat od 15. února, pokud cena plynu v TTF překročí 180 eur za MWh. Zároveň bude muset být nejméně o 35 eur vyšší než globální průměr cen LNG.

Zdroj: ČTK

Sdílet tento příspěvek

ODEBÍREJTE NOVINKY O AKTUÁLNÍM DĚNÍ V EU