aktuality

Ve službách státu budou pokračovat desítky lidí podílejících se na předsednictví

Desítky lidí, kteří se podíleli na letošním předsednictví v Radě Evropské unie, budou pokračovat ve službách státu. Ať už na úřadu vlády, nebo v jiných resortech. Na dotaz ČTK to odpověděl mluvčí vlády Václav Smolka. Pracovníci, kteří státní správu posílili, měli ale časově ohraničené smlouvy. Místa celkem 228 lidí, hrazená z centrálního rozpočtu, jsou systemizována do konce příštího roku. Záleží pak i na jednotlivých resortech, zda ve svých rozpočtech najdou peníze na případné další působení, sdělil ČTK mluvčí ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka Marek Zeman.

Státní správu pro předsednictví, které začalo v červenci a skončí s posledním prosincovým dnem, posílilo 228 pracovníků. Stálé zastoupení ČR při EU v Bruselu posílilo 69 diplomatů. Celkem bylo na Stálém zastoupení ČR při EU zhruba 270 pracovníků, a to diplomatů, expertů z unijních institucí či stážistů. Do předsednictví se napříč státní správou zapojilo 2000 úředníků.

„Věříme, že zkušenosti a kontakty, které v posledních letech získali při přípravě předsednictví a v jeho průběhu, nám pomohou být v EU respektovaným partnerem a prosazovat na evropské půdě zájmy občanů ČR,“ uvedl Smolka k možné další spolupráci. Také podle Zemana bude snaha zachovat úspěšné a respektované úředníky ve strukturách. „Bude ale záležet na konkrétních pracovních příležitostech a možnostech,“ uvedl.

Rozhodnutí závisí na vůli ministerstev

Systemizovaná místa budou financována po menší část příštího roku. Zda někteří z 228 pracovníků budou pokračovat ve státní správě, záleží do jisté míry tedy na ministerstvech. „Zda ve svých rozpočtových kapitolách najdou prostředky na případné další prodloužení působení v roce 2023 nad rámec finanční alokace dané centrálním rozpočtem, případně zda těmto pracovníkům nabídnou další uplatnění v rámci resortu po skončení jejich stávajících pozic,“ uvedl Zeman.

Na druhé straně existuje ale tlak na snižování počtu státních zaměstnanců, není tedy podle něj možné automaticky předpokládat, že všichni zůstanou ve službách státu na dobu neurčitou. Hlásit se mohou do výběrových řízení nejen na svých gesčních ministerstvech, mnohdy se nabídky sdílejí napříč státní správou. To platí i pro stážisty, kterých na Stálém zastoupení ČR při EU (SZEU) působilo 61.

Specifická situace podle Zemana platí pro 69 diplomatických posil na SZEU. V naprosté většině se po ukončení výjezdu vracejí na domovské resorty a služební poměr na dobu neurčitou byl podmínkou jejich výjezdu.

Čeští diplomaté byli oceněni zahraničními analytiky

„Konečně uplatnění pro některé experty v bruselských institucích může napomoci zvýšený rozpočet pro tzv. sekondované národní experty (SNEs) na rok 2023,“ dodal Zeman. Národní experti jsou odborníci z členských států EU, kteří jsou dočasně vysíláni svými institucemi z veřejného sektoru do jednotlivých institucí EU. Zůstávají ale ve služebním poměru k instituci v ČR.

České diplomaty a vyjednávače za hledání kompromisů a jednotných stanovisek EU ocenili čeští i zahraniční analytici věnující se bruselské agendě. Vyjednávači zvládli dohodnout podrobnosti několika stěžejních norem z klíčového klimatického balíku nebo strop na ceny plynu, přičemž různá vyjednávání se odehrávala často v jednom dni. „Velkou výhodou Čechů je, že jsou důvěryhodnými vyjednávači. To znamená, že umí přivést evropské diplomaty k jednomu stolu, aby se dohodli,“ uvedla například ředitelka evropského programu Institutu Montaigne v Paříži Georgina Wrightová.

Zdroj: ČTK, Euroskop.cz

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🇨🇿🇪🇺 České předsednictví zaznamenalo úspěchy i v Radě pro konkurenceschopnost. V otázce vnitřního trhu a průmyslu 🏗️ se #CZPRES soustředilo zejména na odolnost vnitřního trhu EU v krizích a udržení jeho otevřenosti ➡️ https://euroskop.cz/2023/02/17/uspechy-ceskeho-predsednictvi-v-oblasti-vnitrniho-trhu-a-prumyslu/

Načíst více...

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.